Mit tegyen az a vállalkozás, amely külső finanszírozásra szorul, de nem felel meg a bank, a kockázati tőke vagy más állami támogatás által támasztott feltételeknek? Néhány tízmilliós forrásigényre megoldást jelenthet egy üzleti angyal bevonása.
Mi van azokkal a 10–50 milliós forintos finanszírozási igényekkel, amelyek nem felelnek meg az intézményi befektetők, vagy a Jeremie-pénzeket kezelő kockázati tőkealapok finanszírozási feltéteéinek? Például egy 5 alkalmazottat foglalkoztató szolgáltató cég szeretne új üzletágat indítani, egy 15 fős élelmiszer-ipari társaság új bérleménybe költözne, egy kereskedő cég a drága szállítói finanszírozását szeretné csökkenteni, egy menedzsment team új üzleti ötletet szeretne megvalósítani – és még sorolhatnánk a példákat a mindennapokból.
Az egyik megoldást az üzleti angyalok jelenthetik, akik általában vállalkozói, ritkábban pénzügyi intézményi háttérrel saját megtakarításaikat helyezik el cégekbe, egyúttal támogatást nyújtanak az üzleti folyamatok egy részében (üzletfejlesztés, adminisztráció, pénzügyek) – írja a reconcept blog. Több évtizedes tapasztalatukért és pénzükért cserében éves 25–40 százalék hozamot várnak el. Persze nem azonnal, hanem 3–4 éves távlatban.
Az üzleti angyal segítségével vállalkozást indítani életképes és rugalmas finanszírozási forma, amelynek persze megvan az ára: üzletrészt várnak a tőkéért, kapcsolatrendszerért és vállalkozási tapasztalatért. Emellett piaci árszintnél alacsonyabb áron lehet adminisztrációs szolgáltatásokhoz jutni és olcsóbban lehet más szolgáltatásokat is beszerezni. Csak az üzlettel kellett foglalkozni, így úgy jó eséllyel úgy lehet visszafizetni a bevont tőkét és annak hozamát, hogy a vállalkozó számára is megfelelő profit maradjon.
Van még egy előny, amely különösen fontos a magyar üzleti élet farkastörvényei közt: olyan körökben is szóba álltak a vállalkozóval, ahonnan egyébként talán vissza se hívnák. Így lesz rajta egy „címke”, amiből számos előnye származhat.