2013. szeptember. 11. 11:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 11. 11:43 Vállalkozás

Csányi is bevásárolt azokból a kötvényekből, amelyekre a Mol most ajánlatot tett

A Mol Nyrt. az érdekeltségébe tartozó Emona Investment Kft.-n keresztül ajánlatot tett a Magnolia Finance Ltd. által kibocsátott, Mol-részvényekre váltható kötvények megvásárlására - közölte a társaság szerdán a Budapesti Értéktőzsdén.

A közlemény szerint a 610 millió euró össznévértékű, lejárat nélküli értékpapírokból az Emona maximum 244 millió eurónyit kíván megvásárolni, pénzbeli elszámolás ellenében.

Az ajánlat közös lebonyolítói a Citigroup Global Markets Limited és a Deutsche Bank AG, London Branch.

A luxemburgi tőzsde oldalán közzétett tájékoztató szerint a kötvények minimális ajánlati ára 83 százalék.

A Mol még 2006 márciusában értékesített 6 millió 7479 darab Mol részvényt a Magnolia Finance Limited részére 20 515 forintos árfolyamon, a Magnolia pedig 610 millió euró összértékben, egyenként 100 ezer euró névértékű, lejárat nélküli, átváltható értékpapírt bocsátott ki, amelyeket nemzetközi pénzügyi befektetők részére érékesített. A Magnolia a tranzakcióval 5,58 százalékos befolyást szerzett a Molban.

A kibocsátott kötvények 2011. március 20-a és 2016. március 12-e között "A" sorozatú Mol törzsrészvényekre válthatók át. Az átváltható értékpapírokat névértéken bocsátották ki, az első tíz évben az utánuk fizetendő éves kamat mértéke 4 százalék, értékesítésükre 26 670 forint/részvény átváltási árfolyam figyelembevételével került sor.

A Mol felsővezetői közül többen rendelkeznek Magnolia kötvényekkel. Csányi Sándor, az igazgatóság alelnöke például az idén június közepén vásárolt 75 darab kötvényt, 80 százalék körüli árfolyamon.

A Mol részvényei a szerdai kereskedést 16 150 forinton kezdték, majd több mint 3 százalékkal 16 650 forintig drágultak a Budapesti Értéktőzsdén.

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.