Pitypangból gyárthatják a zöld gumiabroncsot
Nem minden nyersanyag helyettesíthető környezetbarát anyagokkal, de egyre nagyobb arányban használnak zöld alapanyagokat az autóiparban is. A Continental csoport például a pitypangból állítaná elő a gumiabroncsot.
A világ egyik vezető gumiabroncs gyártójának kutatói azon dolgoznak, hogy teljes mértékben természetes alapanyagokból készült abroncsot dobjanak piacra. A kutatásoknak és a kísérleteknek köszönhetően már lehetővé vált a fosszilis olajszármazékok repceolajjal és poliészterrel történő helyettesítése a gumiköpenyben. Napjainkban ugyan a szénhidrogén-származékokból előállított alkotóelemeket egyre nagyobb arányban tudják kiváltani a megújuló energiaforrások felhasználásával készült termékekkel, azonban a megoldások hátránya jellemzően, hogy olyan földterületeket igényelnek, amelyeket jelen pillanatban élelmiszer-előállításra használnak – írja a Portfolio.
A zöld gumiabroncs kifejlesztésére éppen ezért forradalmi megoldás a pitypang nedvének felhasználása. A kutatók ugyanis arra is képesek, hogy kikapcsolják a pitypang tejnedvének alvadásáért felelős gént, és így előállítható a gumi alapanyagát képező kaucsuk. "A pitypang egyik fő előnye, hogy Európában szinte bárhol megtalálható, és nem termőföldek, hanem jellemzően ugaron hagyott területeken fordul elő nagy mennyiségben. Ennek köszönhetően nincs szükség más kontinensekről szállítani a kaucsuk előállításához szükséges alapanyagot", jegyezte meg Dr. Boris Mergell, a Continental anyag és gyártástechnológiai részlegének vezetője