Chicagóban dől el a magyar búza ára
Hiába várható öt éve nem látott rekordtermés a búzamezőkön, mégis sok termelő szenvedhet el veszteséget a búza nyomott felvásárlási ára miatt.
Az utóbbi évek egyik legjobb búzatermése várható idén, már megkezdődött az aratás is, a Vidékfejlesztési Minisztérium szerint a gabonatermés bőven fedezi majd az ország étkezési és takarmányszükségletét, jelentősebb mennyiséget jut exportra is. A Privátbankár információi szerint a búza felét már learatták, a hozam 25-30 százalékkal nagyobb a tavalyinál. Hektáronként átlagosan 4,6 tonna gabonát aratnak le. Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint naponta változnak a felvásárlási árak, ezért a NAK azt javasolja a termelőknek, hogy inkább raktározzák a termést, így kivárhatják, amíg megszűnnek a nyomott árak.
A vidékfejlesztési miniszter korábban bejelentette, hogy a TIG Nonprofit Kft. 30 ezer tonna búzát vásárol fel, amivel a szaktárca a részben spekulációs jellegű gabonaár-mozgásokat kívánja kordában tartani. A NAK elnöke akkor azt mondta, hogy a mindenkori tőzsdei árfolyamon veszik meg a gabonát. Normál esetben kereslet-kínálat határozza meg egy adott termék árát, amit az időjárás, termésátlag és az ehhez hasonló tényezők befolyásolnak, de 2008-as válság óta, a gabonára már nemcsak áruként tekintettek a befektetők. A bizalmi válság miatt ugyanis, a gabonára, mint menekülő „valutára” kezdtek gondolni a befektetők, és megjelent a spekulációs tőke az áruszekcióban – mondta Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág igazgatója.
A Budapesti Értéktőzsdén ugyan kereskednek gabonával, ám ez nem meghatározó a gabona árára nézve. Fórián Zoltán szerint ugyanis a BÉT csak leköveti a nagyokat, az ott tető alá hozott üzletek érdemben nem sokat befolyásolnak, mert a volumen a nagyokhoz képest jelentéktelennek számít. A chicagói és a párizsi árutőzsde a legfontosabb a gazdák szempontjából. Európában a francia tőzsde számít, azonban Amerikában dől el minden, az számít világpiaci árnak, amit Chicagóban alkudnak ki.
Az árak jelenleg folyamatosan mennek lefelé, az étkezési búzáért még lehet kapni 40 ezer forintnál is többet tonnánként, addig a takarmánybúzával már ez alatt kereskednek, miközben nem látható az áresés vége. Bár az ágazatban többen is azt tanácsolták, hogy aki teheti, tárolja a gabonát, Fórián Zoltán szerint ez nem biztos, hogy bejön. Az elemző úgy látja, hogy jobban járhat az, aki a kombájn alól adja el búzáját, mintha kivárna. Már most lehetnek olyan termelők, akiknek veszteséges lesz az év, még a jónak ígérkező szezon ellenére is, ugyanis terméstöbbletük már nem kompenzálja a csökkenő árak okozta bevételkiesésüket.