Ez mi? Készpénzutalvány feladásakor rögzítik az adatainkat a postán
Strómanok felelősségre vonása, hitel és áfa, gyermekgondozási díj és kiemelt figyelem a postai utalásoknál – többek között ezekkel a témákkal foglalkozik az Adózóna ezen a héten.
Ha nem is olyan nagyvonalúsággal (felelőtlenséggel?), mint a 2008-as pénzügyi válság kirobbanását megelőzően, de piacgazdasági viszonyok között szinte természetes, hogy adásvételi és más ügyleteket gyakran kísérnek ilyen-olyan fizetési kedvezmények – legyen szó akár nagy egyedi értéket képviselő javakról (ingatlan, személygépkocsi), akár tömegárukról (mezőgazdasági termények). A fizetési kedvezmények a legváltozatosabb formákat ölthetik, így tetten érhetők például valamilyen lízingkonstrukció alkalmazásában, részletre történő vételben vagy kereskedelmi hitel nyújtásában. A fizetési kedvezmény biztosítása azonban nem ingyenes, annak – mint minden másnak – ára van. Ez pedig nem más, mint az eltérő formák mögött végső soron közös tartalmi elemként meghúzódó hitelezési (finanszírozási) tevékenységért járó kamat vagy kamatjellegű bevétel. Az Adózóna áfa-szakértője azt mutatja be, miként kell ezekkel az ügyeletekkel bánni úgy, hogy az megfeleljen az áfa-törvénynek.
Júliussal változott a terhességi gyermekágyi segéllyel és a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos szabályozás. A kifizetőhelyeknek, illetve az egészségbiztosítónak a 2013. július 14-ét követően kezdődő terhességi-gyermekágyi segély, illetve gyermekgondozási díj megállapításakor határozatot kell hoznia az ellátás folyósításának időtartamáról és naptári napi összegéről. Az adózási szakportál cikkéből kiderül, hogy ez mit jelent a gyakorlatban, és mivel kell számolniuk az érintetteknek.
Az utóbbi években az Nemzeti Adó- és Vámhivatal kiemelt figyelmet fordított azokra a vállalati vezetőkre, illetve tulajdonosokra, akik jelentős adótartozást felhalmozva szerették volna megszüntetni cégüket. Újdonság, hogy a háttérben húzódó árnyékvezetők, illetve strómanok sem mentesülnek a felelősségre vonás alól. A cikk összegzi, ezentúl mire számíthatnak, akik ezzel próbálkoznak.
Személyi okmányokat kér a posta készpénzutalvány feladásakor, illetve átutaláskor. A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény 2013. július 1-jétől hatályba lépett új rendelkezése ugyanis többek között a postát is arra kötelezi, hogy rögzítse azoknak az adatait, akik postautalványon készpénzt adnak fel, számláról átutalásra adnak megbízást, vagy hasonló szolgáltatást vesznek igénybe – olvasható majd az Adózóna szerdán megjelenő cikkében.