Az EU pénzéből élnek a magyar borászatok
A legnagyobb és a legnevesebb borászatok egyaránt felismerték, hogy az uniós pályázati pénzek nagy lehetőségeket rejtenek az ágazat számára. A borászok nyolc EU-s forrásból kaptak támogatást a földalapú kifizetésektől az ültetvényátalakításon és a gépbeszerzésen keresztül a pincerekonstrukcióig. A húsz legnyereségesebb borászat összesen 5,8 milliárd forintot nyert az idén záródó hétéves programozási ciklusban.
Bár külön ágazati összesítést igényel, hogy a szőlészetek és borászatok összességében mennyi EU-s forrást hívtak le a 2007–2013-as pályázati időszakban, a támogatásokat nyomon követő adatokból az világosan kiderül, hogy a borászok igen aktív szereplői a fenti piacnak. A pontos adatok kinyerése komplex adatelemzést igényel, mert a három kifejezetten borászati célú támogatás mellett ezek a cégek számos más, nem teljesen ágazatspecifikus pályázaton is sikerrel indultak.
Cserháti Gábor, a KPMG igazgatója is egyetért azzal, hogy a borászati támogatásokat illetően Magyarország messzemenően kihasználta a programidőszak adta lehetőségeket. Ezt támasztja alá, hogy a 2013-ig tartó jelenlegi pályázati időszakban a 2012. évi adatok alapján a húsz legnagyobb adózás előtti eredménnyel rendelkező borászat összesen 980 millió forint EU-s forráshoz jutott csak ezen a három jogcímen. Borászati gépbeszerzésre közel 830, szerkezetátalakításra több mint 80, míg a musttal történő alkoholfok-növelésre 74 millió forintot nyertek el a cégek.
Cserháti szerint ugyanakkor a borászok nem csak a borászati támogatásokat figyelik, hiszen a szakma krémje a legtöbb pénzt a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez nyújtandó forrásból, azaz az EU mezőgazdasági beruházási támogatásából hívta le. Ezen a címen a legnagyobb termelők összesen több mint 4,5 milliárd forint támogatást nyertek el, és a nyereségességi toplistában szereplő borászok szinte mindegyike élt a lehetőséggel. A nem borászatspecifikus támogatások közül kiemelkedik még a földalapú támogatás, amelyből a nagyok közül nyolcan összesen mintegy 100 millió forint támogatást kaptak.
Ezeken felül a borászok szívesen indulnak az EU általános gépbeszerzési pályázatán (közel 50 millió forint), a speciális kerti gépbeszerzési pályázaton, de a nagyok közül egy szekszárdi pincészet első fecskeként sikerrel indult az EU turisztikai pályázatán is, és több mint 50 millió forintot nyert helyi turisztikai fejlesztésekre.
Ami a cégeket illeti, a legnagyobb eredménnyel rendelkezők közül a fenti pályázatokon a legsikeresebbek között található a Varga pincészet, a Weinhaus Kft., a Bock Borászati Kft., a Dr. Kuti Szőlészeti és Borászati Kft., illetve a Kiss és Társai Kereskedelmi, Termelő és Szolgáltató Kft., valamennyien több mint 500 millió forintos elnyert pályázati forrással.
A sikeres pályázók mellett a legnagyobb adózott eredményt elérő cégek között néhány olyat is találunk, amelyik a 2007–2013-as pályázati ciklusban nem, vagy csak egészen kis összegű EU-s támogatást tudott vagy akart lehívni. Ilyen a bonyhádi Danubiana Borkereskedő és Termelő Kft., amely adózott eredményét tekintve abszolút listavezető helyét úgy érte el 2012-ben, hogy nem pályázott az időszak alatt az említett EU-s jogcímeken, és ugyanígy lett az egyik legnyereségesebb borászat a szekszárdi Dúzsi Tamás pincészete is. Tízmillió forint alatti EU-támogatással került föl a listára a Patricius Borház Borászati és Kereskedelmi Kft., valamint az Irsay Szőlőtermesztő és Feldolgozó Kft.; előbbi a 16., utóbbi a 19. legnyereségesebb vállalkozás a szőlőbortermelést főtevékenységként végző társaságok között Magyarországon.
A KPMG szakértője szerint ebben a programozási ciklusban a hazai borászatok a rendelkezésre álló EU-s forrásokat jellemzően kapacitásteremtésre, illetve -bővítésre, valamint a borászatokhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek, profilok létrehozásához, elindításához használták. A most felépített alapokon a következő ciklus támogatási céljai között kiemelt helyet kaphatnak a tudatos márkaépítési stratégiák és a fenntartható fejlődést elősegítő, elsősorban regionális, térségi vidékfejlesztési kezdeményezésekbe ágyazott integrált fejlesztések.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel