Gond lehet a Mol hazai kitermelésével
Az új szénhidrogén-koncessziók hiánya és egyes hazai tevékenységek gazdaságosságának veszélybe kerülése csökkentheti a Mol 300 milliárd forintos 3 éves beruházási tervének idei részét - írta a Világgazdaság.
A Mol tavaly ősszel meghirdetett programjának idei része a kutatást és a termelést érinti, az összegből 40-50 milliárd jutna erre az évre - mondta a VG-nek Fasimon Sándor, a csoport magyarországi tevékenységéért felelős vezérigazgató-helyettese.
Ennek a mezőfejlesztéssel és a hatékonyságnöveléssel összefüggő feladataival nem is lesz gond, bár a meglévő lelőhelyeknek a hálózatra való rákötését nehezítik a Natura 2000-ré minősített területekre környezetvédelmi elvárásai.
Az igazi nehézség a kutatás területén várható. „2010-ben zártnak minősítették Magyarországot, azóta nem hirdettek új koncessziót. Pedig a Mol felkészült: 2010 óta 30 ezer négyzetkilométerről 3,5 ezer négyzetkilométerre csökkentette a koncessziós területei nagyságát" - mondta Fasimon.
De hiába, három éve sem szénhidrogén-, sem geotermikus lelőhelyre nem lehet pályázni. Így viszont nehéz lassítani a kimerülőben lévő, hazai lelőhelyek termelésének csökkenését. Az idő is sürget, hiszen a kutatás indításától 7-10 év is eltelhet a termelés megkezdéséig a nemzetközi gyakorlat szerint, de Magyarországon is kell 3-4 év - írta a lap.
A támogató szabályozást hiányából máshol is gond lehet. Problémás lehet a rezsicsökkentésben igencsak érdekelt földgázszállítás is, továbbá a gáztermelés, az 1998 előtt művelés alá vont mezők gáza hatósági ára miatt. Ha még lejjebb kell vinni az árat, a tevékenység gazdaságtalanná válhat, a Mol pedig nem tudja folytatni azokat.
„Összességében tehát e korlátok miatt vannak kételyeim fejlesztési programunk kapcsán, a legjobb hozzáállásunk és a pénzügyi feltételek megléte ellenére is” – közölte a vezérigazgató-helyettes.
Ezek alapján az idei évre tervezett 110 ezer hordó kőolaj-egyenértékes kitermelés még nem kerül veszélybe, azonban hosszabb távon lehetnek negatív következmények - írta kedd reggeli elemzésében a KBC Securities elemzője az investor.hu szerint. A magyarországi területen a Mol mezői már kimerülőben vannak, ezért elsősorban olyan projektekre fókuszál a társaság, amelyekkel a meglévő készletek kitermelését lehet növelni - tette hozzá.
Ezek mellett is szükség lenne azonban új mezők felkutatására és a kitermelés beindítására, mert a társaság célja az, hogy 5 százalék alatt tartsa a magyarországi kitermelés visszaesését, és ehhez vélhetően szükség lenne új olajtalálatokra is a kimerülőben lévő mezők kitermelési hatékonyságának növelése mellett - írta az elemzés.