2013. március. 27. 21:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 28. 07:54 Vállalkozás

Járai visszahívását javasolják a CIG biztosítónál

Horváth Béla igazgatósági elnök visszahívását javasolják a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. igazgatóságából és az elnöki posztról a társaság április 18-ra összehívott évi rendes közgyűlésén - derül ki a biztosító közgyűlési előterjesztéseiből. Részvényesi indítvány érkezett Járai Zsigmond felügyelőbizottsági elnök visszahívására is.

A részvényesi előterjesztés szerint Horváth Béla elévülhetetlen érdemeket szerzett a társaság alapításában és eddigi működésében, a megváltozott piaci körülmények és elvárások, a társaság további fejlődésének, versenyképességének biztosítása azonban szükségessé teszi a visszahívását. Az igazgatóságot a jelenlegi öt főről hét főre bővítenék, új tagnak Király Máriát, Mikó Gyulát és Horváth Gergely Domonkost javasolja a részvényesi előterjesztés. 

Részvényesi indítvány érkezett Járai Zsigmond felügyelőbizottsági elnök visszahívására is. A részvényes a felügyelőbizottság éves jelentésére hivatkozik. A jelentés szerint a társaság költséggazdálkodása nem volt kellően takarékos, a menedzsment a piaci változásokra nem mindig tudott megfelelő választ adni, és működése során olyan szabálytalanságok is történtek, amelyek a vezetés nem kellően megalapozott és körültekintő döntéseinek következményei. 

Az igazgatóság működéséről, gazdálkodásáról, intézkedéseiről a piaci viszonyokra való reagálásáról a felügyelőbizottságnak negyedévente, az elnöknek pedig hetente adott tájékoztatást, amely kiterjedt a társaság valamennyi lényeges döntésére. Évközben a döntésekkel kapcsolatban semmilyen kifogás nem merült fel, a felügyelőbizottság az igazgatósággal szembeni észrevételeit csak jóval a döntéseket követően fogalmazta meg, ezért indokolt a felügyelőbizottsági elnöki pozíciót ellátó személy visszahívása az előterjesztés szerint.

Az igazgatóság a felügyelőbizottsági tagok javadalmazásának csökkentését javasolja a közgyűlésnek. A testület tagjai és elnöke jelenleg ülésenként bruttó 240 ezer forint díjazásban részesülnek, amit 2013-tól ülésenként 200 ezer forintra mérsékelnének azzal, hogy a díjazásra jogosító ülések száma évente legfeljebb négy lehet.  

Az igazgatóság azt javasolja, hogy a társasággal munkaviszonyban álló igazgatósági tagok továbbra se részesüljenek díjazásban, az elnököt is beleértve. A nem munkavállalói igazgatósági tagok (ilyen igazgatósági tagok eddig nem voltak) díja havi 150 ezer forint lenne a javaslat szerint. Az igazgatóság elnöke korábban évi 21 millió forint összegű díjazásban részesült. Az audit bizottság tagjainak díjazását is mérsékelni kívánják, az eddigi ülésenkénti 240 ezer forintról ülésenként 100 ezer forintra, a díjazásra jogosító ülések száma legfeljebb négy alkalom lehet évente. 

A biztosító auditált, magyar számviteli törvény szerinti beszámolóját 49,408 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 2,168 milliárd forint mérleg szerinti veszteséggel javasolja elfogadni az igazgatóság, a nemzetközi (IFRS) szabványok szerinti konszolidált beszámolót pedig 49,935 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 2,724 milliárd forint veszteséggel. Az igazgatóság azt javasolja a részvényeseknek, hogy a társaság a 2012-es üzleti éve után ne fizessen osztalékot. Nem kerül sor a 2012. szeptember 24-i kamatozó részvénykibocsátásból származó 34,214 millió forint kamat kifizetésére sem, mivel az osztalékfizetés törvényi feltételei nem állnak fenn. 

A CIG Pannónia Életbiztosító részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, a papírok záróára szerdán 217 forint volt, az elmúlt egy évben 180 és 439 forint között forogtak.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.