2013. március. 21. 06:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 21. 05:34 Vállalkozás

Márciusban romlott az építőipari bizalmi index

Az építőipari bizalmi index értéke - a februári jelentős emelkedés után - márciusban kissé lefelé korrigált - írja a Napi Gazdaság a GKI Zrt. felmérésére hivatkozva.

A lap csütörtöki száma ismerteti: az elmúlt három hónap termelési színvonalát a cégek márciusban - a szezonálisan kiigazított adatok alapján - kissé negatívabban értékelték, mint az előző hónapban. A válaszadók 8 százaléka növekvő, 52 százaléka csökkenő termelésről számolt be. Most is az 50 fő alatt foglalkoztató kisvállalkozások helyzete a legnehezebb.

Romlott a rendelésállományokra vonatkozó összesített értékelés, a cégek 5 százaléka magas, míg 65 százalékuk alacsony rendelésállományról számolt be, szemben a februári 5 és 61 százalékkal. Egy évvel ezelőtt lényegesen rosszabb volt a helyzet, a két mutató 4 illetve 73 százalék volt.

A márciusi adatok kissé romló foglalkoztatási kilátásokra utalnak: a cégek 14 százaléka készült a létszám bővítésére, míg 24 százalékuk elbocsátásokat tervezett. Februárban ugyanez a két arány rendre 14 és 20 százalék volt, míg egy évvel ezelőtt 15 illetve 28 százalék.

Márciusban - a szezonálisan kiigazított adatok szerint - ismét kissé erősödött a deflációs nyomás az építőiparban. A válaszadók 19 százaléka  a következő három hónapban csökkenő, 7 százalékuk növekvő értékesítési árakra számít. Továbbra is a kereslet hiánya korlátozza leginkább a termelés bővítését, másodikként a bizonytalan gazdálkodási környezetet, harmadikként a vevők fizetési késedelmét említették a legtöbben, hasonlóan a februári felméréshez.

A magyar gazdaság rövid távú (a következő három hónapra vonatkozó) kilátásait márciusban a februárinál borúsabban látják az építési piaci szereplők, a válaszadók mindössze 6 százaléka számított javulásra és 43 százalékuk további romlásra.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?