A világ legsikeresebb tornacipőjét koppintaná a sztárdesigner
A Nike amerikai sportszergyártó ázsiai gyártási stratégiáját támadja a német designer, Van Bo Le-Mentzel a cégcsoport tulajdonába tartozó Converse tornacipőgyártó legsikeresbb modelljének a lemásolásával.
A világ legsikeresebb tornacipőjét koppintaná a nagy figyelmet keltő projektjeiről híres designer, Van Bo Le-Mentzel. A designer interneten próbál közösségi finanszírozást találni: eddig 32 ezer eurót gyűjtött össze annak érdekében, hogy a Converse Chuck Taylor All Star tornacipőjét újratervezze és Kharma Chacks márkanév alatt újragyártassa limitált példányban. (Kép itt és itt elérhető.)
A designer azon akadt ki, hogy kedvenc márkáját felvásárolta a Nike, amely szerinte híres arról, hogy a cipőit rossz munkakörülmények között dolgozó, olcsó ázsiai munkaerővel készítteti. Van Bo Le-Mentzel 499 darabot szeretne készíttetni azért, mert a fai-trade cégnek Pakisztánban a gyártás csak akkor éri meg, ha legalább 500 darabos megbízást kap.
A projektbe 69 euróval bárki beszállhat, ennyibe kerül a cipőboltokban is a Converse. A cipő nem kerülne kereskedelmi forgalomba, hanem a producerekkel együtt saját használatra tartanák. A cél az, hogy a Nike-ot állásfoglalásra és gyártási módszereinek a megváltoztatására kényszerítse. A designer változtatna az eredeti Converse-modellen: ehhez grafikusokat, szövegírókat is keres az említett plattformon. Van olyan elképzelés is, hogy a szlogen Stop kizsákmányolás! is felkerüljön a szerzői cipő talpára, mely kizárólag piros színben készülne. A projekt szerzői jogi kérdéseket is felvet: szakértők szerint, ha néhány elemi Converse-ismertetőjegyet megváltoztat, akkor nehéz lesz a termékbe belekötni.
A menekült szülők gyermekeként Németországban született Van Bo Le-Mentzel a nagy visszhangot keltett 24 eurós fotel tervezője. Annak a projektnek a lényege az volt, hogy 24 euróból 24 óra alatt bárki tudjon magának készíteni egy olyan fotelt, aminek a váza egyetlen deszkából készül. Két dolog különösen fontos volt: az, hogy egy munkanélküli segélyből élő is meg tudja venni az alapanyagokat (innen a neve: Hartz IV-fotel, az előbbi a szociális ellátás német elnevezése), és hogy saját maga is el tudja készíteni. Ma már Németországban indulnak 24 eurós bútorok építését segítő tanfolyamok.