Újabb adókedvezmények a szabad vállalkozásoknak
Egyre inkább megéri a vállalkozásoknak szabad vállalkozási zónákban működni, idén január elsejétől bővült az érintett vállalkozások által igénybe vehető adókedvezmények köre.
Idén január 1-jétől több adónem tekintetében is bővült az adókedvezmények köre azon vállalatok számára, amelyek a szabad vállalkozási zónákban látják el tevékenységüket. A társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény értelmében szabad vállalkozási zónának minősül a kormány által kijelölt, térségi gazdaságfejlesztő szervezet által koordinált, a fejlesztés szempontjából együtt kezelt térség. A 2013. február 12-én kihirdetett kormányrendelet értelmében Magyarországon 903 település válik szabad vállalkozási zónává (Magyar Közlöny 21. szám, 1. melléklet a 27/2013. (II.12.) Korm. rendelethez).
Az RSM DTM tanácsadó összeszedte, hogy milyen adókedvezmények illetik meg illetik meg e szabad vállalkozási zónákban tevékenykedő adózókat.
Fejlesztési adókedvezmény
Az adózót adókedvezmény abban az esetben illeti meg, ha a szabad vállalkozási zóna területén üzembe helyezett és üzemeltetett jelenértéken legalább 100 millió forint értékű beruházást végez el. A kedvezmény feltétele, hogy a beruházásnak új létesítmény létrehozását, vagy létesítmény bővítését, vagy az előállított termék, nyújtott szolgáltatás, vagy a termelési, szolgáltatási folyamat alapvető változását kell eredményeznie.
Idén január 1-jétől változott a fejlesztési adókedvezmény igénybevételének feltétele is. Az adózónak ezen időponttól kezdődően a beruházás üzembe helyezését követő 90 napon belül be kell jelentenie a beruházás befejezésének napját az adópolitikáért felelős miniszternek. A korábbi évhez hasonlóan, be kell jelenteni a beruházás megkezdése előtt a meghatározott adatokat.
Amennyiben az adókedvezmény a kormány engedélye alapján vehető igénybe, az adókedvezmény iránti kérelmet is az annak megfelelő meghatározott tartalommal és formában kell benyújtani.
Szociális hozzájárulási adó kedvezménye
A szabad vállalkozási zóna területén belül működő kifizető az adókedvezményre akkor jogosult, ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti fejlesztési adókedvezményre jogosult adózónak minősül, és a létszámát a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezését megelőző hónap átlagos statisztikai állományi létszámához képest növeli.
A szociális hozzájárulási adókedvezmény legkorábban a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházás üzembe helyezési hónapjától vehető igénybe, és legkésőbb addig a hónapig, amelyben az üzembe helyezést követő 5. év letelik. Az új munkavállaló foglalkoztatásának első két évében a bruttó munkabérnek, de legfeljebb 100 ezer forintnak a 27 százaléka az igénybe vehető részkedvezmény, míg a foglalkoztatás harmadik évében a mérték 14,5 százalékra csökken.
Szakképzési hozzájárulás kedvezménye
A szakképzési hozzájárulás alapja a szociális hozzájárulási adó alapja. 2013. január 1-jétől a szakképzési hozzájárulás alapját csökkenteni lehet a szabad vállalkozási zónában működő vállalkozás által foglalkoztatott új munkavállaló után, amennyiben a vállalkozás egyúttal szociális hozzájárulási adó kedvezményt is érvényesít. Az adókedvezmény új munkavállalónként legfeljebb 100 ezer forint adóalapig vehető igénybe a foglalkoztatás első két évében.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.