2013. február. 15. 14:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 15. 13:57 Vállalkozás

Kata és kiva: ezekre kell figyelni a bevallási időszakban

Közeledik a bevallási időszak és sok érintett számára nem teljesen egyértelmű, hogy kinek milyen bevallást kell beadnia kata, illetve kiva adóalanyként.

A kata-alanyok által történő kifizetésekről tudni kell, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adójának megfizetésével a kisadózó vállalkozás nem mentesül a kisadózónak nem minősülő személyek foglalkoztatására tekintettel, illetve a kisadózónak nem minősülő személyek részére juttatott jövedelmek után teljesítendő adókötelezettségek alól – mondja Szolnoki Béla, az Adózóna adószakértője. E kötelezettségeit a 1308-as bevalláson az általános szabályok szerint kell teljesíteni.

Kiva-alanyok által történő kifizetések esetén: a kisvállalati adó megfizetésével az adózó csak a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól mentesül, így a 1308-as bevallást az általános szabályok szerint kell benyújtania, és – a szakképzési hozzájárulás és a szociális hozzájárulási adó kivételével – az adót, járulékokat megfizetnie.

A határidők nem változtak. A bevallás benyújtására kötelezett adózó – a rá vonatkozó bevallási gyakoriságtól függetlenül – havi bevallást tesz, illetve adatot szolgáltat a magánszemélyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő valamennyi adóról – kivéve a kamatjövedelem adóról –, járulékokról és/vagy a törvényben meghatározott egyéb adatokról a tárgyhót követő hó 12-éig. Sőt, még akkor is 1308-as bevallást kell benyújtani, ha az adózónak fizetési kötelezettsége nem keletkezik, de az Art. 31. § (2) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettsége fennáll.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.