2012. szeptember. 25. 12:28 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 25. 12:27 Vállalkozás

Működési cash-flowból fejleszt a Mol

A Mol a pénzügyi stabilitása megőrzése érdekében működési cash-flowjából finanszírozza a három évre meghirdetett több mint 300 milliárd forint értékű magyarországi beruházási programját - közölték az olajvállalattól kedden.

A cég éves beruházása 2012-2014 között csoportszinten maximum évi 2 milliárd dollár (megközelítőleg 420 milliárd forint) körül várható. Ebből finanszírozza a vállalat a 300 milliárd forintos hazai beruházást is 2012-2014 között. Az idei évben várhatóan 1,4 -1,6 milliárd dollár, vagyis átszámítva nagyjából 300 milliárd forint körül lesz az éves költés csoportszinten.

A Mol hétfő este közölte, hogy felgyorsítja beruházási programjait, és a következő három évben több mint 300 milliárd forintot fektet be Magyarországon. A beruházási programok a vállalat kutatás-termelési és finomítás-kereskedelmi üzletágát egyaránt érintik.

A beruházási keret körülbelül felét magyarországi szénhidrogén-kutatásra és mezőfejlesztési projektekre költik, amely nem hagyományos kutatásokat is tartalmaz.

A vállalat a termékpalettáján eddig nem létező új termék gyártására üzemet épít az elkövetkező 3 évben Tiszaújvárosban, a beruházás nagysága körülbelül 30 milliárd forint. A termék a műgumi-gyártás egyik kiemelt alapanyaga lesz. A tervekben szerepel egy új, nagyobb kapacitású kőolajellátó vezeték felújítása Százhalombatta és a szlovákiai Ipolyság közötti szakaszon.

A beruházási programok része még a tiszaújvárosi vegyipari üzem és a százhalombattai kőolaj-finomító közötti vegyipari termékvezeték felújítása, továbbá egy úgynevezett tárolótartály-rekonstrukciós program - mind a logisztika, mind a finomítás területén -, valamint a vállalat hazai kiskereskedelmi töltőállomás-hálózatának további fejlesztése.

A földgázszállítás területén a nyugat-európai importkapacitás növelése a cél, valamint a meglévő rendszer minőségi színvonalának folyamatos fejlesztése, irányítástechnikai és kontrollrendszeri beruházások révén.

A Mol közölte azt is, hogy szeptember 24-én aláírták az 500 millió dollár összértékű, fix kamatozású kötvények kibocsátására vonatkozó szerződéseket. Ez az első kibocsátás a 2012. szeptember 12-én felállított EMTN (European Medium Term Note - európai középtávú) kötvényprogram keretében, amelynek összértéke egymilliárd dollár.

Az MTI kérdésére a társaság azt válaszolta, hogy a kötvénykibocsátásból befolyó pénzt általános üzleti célokra kívánja fordítani. A programban a második 500 millió dollár értékű kötvénykibocsátás időzítése még nyitott kérdés, és függ a belső üzleti folyamatoktól valamint a külső környezet alakulásától is. Hozzátették, hogy a meghirdetett kötvényprogram hatálya alatt erre 12 hónap áll rendelkezésre.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.