2012. szeptember. 20. 10:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 18. 15:27 Vállalkozás

Könnyedén nagyot foghatnak a cégek az energiaszámlán

Akár 10-15 százalékkal is csökkenthetők a céges energiaszámlák az energiabeszerzések tudatos tervezésével és némi szemléletváltással. Mindez a vállalatoknak egy fillérjébe sem kerül, azonban ha a cégvezetés úgy dönt, némi befektetés árán a megtakarítást akár a duplájára is emelhetik.

A kormány által energetikai fejlesztésekre átcsoportosított 94 milliárd forintnyi uniós forrás harmada éppen ezeknek a cégeknek segíthet. A vállalkozások közel 35 milliárd forintra pályázhatnak majd energiahatékonysági és megújuló energiaforrások alkalmazását támogató projektek finanszírozásához. Sietniük kell azonban az érdeklődőknek, mert az előzetes hírek szerint a nagy érdeklődés miatt a keretek hamar kimerülhetnek.

Befektetés nélkül is 10-15 százalékot lehet spórolni az energiaszámlán – a szándék megvan, de kevés vállalatvezető van tisztában a lehetőségekkel. A magyar cégek szeretnének faragni energiakiadásaikon, lenne is min megtakarítani, de nagyon kevesen vannak tisztában a lehetőségekkel – állítják a társaság energiagazdálkodási üzletágának szakértői. A forráshiányon az uniós pénzek átcsoportosítása segíthet.

„A két legnagyobb akadálya a céges energiakiadások lefaragásának, hogy a vállalatvezetők vagy nem tudják, mihez kezdjenek, vagy ha tisztában is vannak a lehetőségekkel, akkor sem mernek lépni, hiszen az energia sokuk számára ismeretlen terület” – foglalja össze a késlekedés két legfontosabb akadályát Kis Gergely, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. energiakereskedelmi igazgatója.

Némi utánajárást követően például már az energiabeszerzési szerződések megversenyeztetésével jelentős, akár 10 százalékos megtakarítást is el lehet érni. „Ez egy versenypiac, mindenki ügyfelet akar szerezni magának, és mindig lehet olyan energiakereskedőt találni a piacon, akinek van egy jobb ajánlata.” Az energiakereskedelmi igazgató szerint lassan el kell kezdeniük nézelődni a cégvezetőknek, mert a jövő évi áramszállítási szerződések megkötését november végéig érdemes lezárni.

Az igazán kedvező kontraktusok nyélbe ütéséhez ismerni kell a cég energiafogyasztási jellemzőit, hiszen más-más fogyasztási profilokra eltérő fogyasztói szerződéseket érdemes kötni. Az energetikai vállalat szakemberei szerint azonban hasraütés alapján ezt nem lehet meghatározni – mindenképpen érdemes egy átfogó méréseken alapuló, teljes energiaauditot elvégezni. „Enélkül is lehet 1-2 százalékot nyerni egy új szerződéssel, de az igazán nagy, akár 8-10 százalékos megtakarítást mindenképpen egy pontos méréseken nyugvó fogyasztói profilhoz rendelt szerződéssel nyerhetik a vállalkozások” – hívja fel a figyelmet az energiakereskedelmi igazgató.

A mérés ráadásul a vállalkozások energetikailag gyenge pontjaira is fényt deríthet. A kedvezőtlen szerződéseken túl ugyanis ezek azok, amelyek miatt a legtöbb pénzt feleslegesen költik el a cégek energiára. Kis Gergely szerint sok esetben tapasztalható, hogy egy-egy adott munkafolyamathoz kevesebb hőenergiára van szükség, de ugyanígy jelentős, 3-5 százaléknyi költséget lehet megspórolni az irodák és munkaterületek megfelelő megvilágításával és belsőhőmérséklet-szabályozásával is.

A fenti lehetőségek kiaknázása már pár tízezer forintból is lehetséges, azonban az a kis- és közepes vállalkozás, amely hajlandó és képes némi pénzt áldozni az energiaracionalizálásra, a megtakarításait akár 20 százalék fölé is emelheti egy-egy jól optimalizált energiahatékonysági fejlesztéssel. „A visszajelzések szerint már az egészen kicsi cégek is hajlandóak lennének befektetni energiaköltségeik csökkentésébe, azonban sok esetben nem áll rendelkezésükre megfelelő tőke ennek végrehajtására” – ismerteti az ALTEO tapasztalatait az energiakereskedelmi igazgató. Kis Gergely szerint ugyanakkor ezeknek a cégeknek megoldást jelenthet egy jól megválasztott ESCO típusú együttműködés, vagy a pályázati lehetőségek kiaknázása.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?