2012. szeptember. 19. 08:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 19. 08:48 Vállalkozás

Indul a Jeremie II. – de kiket finanszíroz?

A Jeremie II. kockázati tőkeprogram pályázatain tíz alap költhet el összesen 41 milliárd forintot, de nem lesz egyszerű finanszírozható vállalkozásokat találni.

Most zárul, de csak hónapok múlva lehet megtudni, milyen kockázati tőketársaságok kaphatnak forrást a Jeremie II.-ben − a pályázati határidő péntek délután járt le, a nyerteseket november végén hirdetik ki – írja a Napi Gazdaság Online. "Magvető" és növekedési szakaszban lévő társaságokba lehet tőkét kihelyezni, magvetőbe hat, növekedésibe pedig 22,5 milliárd forint uniós pénzt, ez a kötelező harminc százalék önrésszel együtt 41 milliárd forint. Összesen négy magvetőt és hat növekedésit támogató alap jöhet létre, utóbbinál azonban fontos szempont, hogy a Jeremie I-ben nyertes alapok nem indulhatnak − a tulajdonosaik által alapított más alapok viszont igen. Nagy tolongás ugyanakkor a magvető alapoktól nem lesz, inkább új szereplők megjelenésére lehet számítani.

A távol maradás egyik oka lehet, hogy nem lesz egyszerű kihelyezni a forrást. Már az első program indulásakor figyelmeztettek a szakértők arra, hogy nehéz lesz annyi céget találni, ahányba érdemes befektetni. Vagyis vagy megmarad a forrás egy része, vagy "elszórják". A felesleges kihelyezésekkel persze csínján kell bánni, hiszen az innovatív cégek többsége szükségszerűen kifullad, befuccsol, épp ez benne a kockázatos.

A Jeremie I. nem hátráltatja majd a második felvonást, hiszen a két program valószínűleg csak rövid ideig fut párhuzamosan. Az első programnál az alapok 2013-ban már az utolsó kihelyezéseken fognak dolgozni, amikor az új alapok várhatóan megindulnak, míg a Jeremie I-es kiszállások nagyjából akkorra várhatóak, amikorra a második programnál lezárul a forráskihelyezés. Eddig egyetlen exitről lehet beszélni, a PortfoLion 1,4 milliárd forintért eladja a Cryo Innovation Kft.-t, az embriófejlődés-figyelőt a Virtofon biotech cég vásárolná fel.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.