Magyar cég áfamentességi ügyében ítélkezett az EU-bíróság
Az EU Bírósága ítéletet hozott egy magyar malomipari cég ügyében, amely egy olasz fantomvállalkozásnak értékesített gabonát, állításuk szerint jóhiszeműen. A bíróság szerint a közösségen belüli ügylethez kapcsolódó áfamentességet meg kell tagadni az eladótól, amennyiben tudta, vagy tudnia kellett volna, hogy ezzel az ügylettel a vevő által elkövetett adócsaláshoz járult hozzá.
Az áfamentesség megtagadható valamely másik uniós tagállamba szánt terméket értékesítő társaságtól akkor, ha a társaság nem bizonyította, hogy a közösségen belüli termékértékesítés történt, ám akkor, ha ez a társaság benyújtotta az erre vonatkozó bizonyítékokat, és jóhiszeműen járt el, az áfamentesség nem tagadható meg tőle azzal az indokkal, hogy a vevő valójában nem szállította a termékeket a feladás helye szerinti tagállamon kívülre - áll az Európai Unió bíróságának csütörtökön közzétett magyar vonatkozású ítéletében.
A hozzáadottérték-adóról szóló uniós irányelv értelmében az olyan terméknek valamely tagállamban történő értékesítése, amit egy másik tagállamban adtak fel, mentes az áfa alól az első államban. Ilyen esetben a vevőnek kell megfizetnie az áfát a termékek rendeltetési helye szerinti államban.
A Mecsek Gabona nagykereskedelmi társaság 2009 augusztusában egy olasz társaság részére ezer tonna repcét értékesített, amit a szerződés értelmében a vevőnek egy másik tagállamba kellett szállítania. Az árut a Mecsek Gabona magyarországi telephelyén adták át a vevőnek, az olasz társaság pedig egy olaszországi címről postai úton küldött vissza az eladó részére több CMR-fuvarlevelet, amelyek igazolták a repce Magyarországon kívülre történő elszállítását.
A Mecsek Gabona úgy ítélte meg, hogy áfamentes termékértékesítés történt, nem számított fel áfát a vevővel szemben a számlában, és azt nem fizette meg a magyar adóhatóság részére. Az olasz adóhatóság azonban megállapította, hogy a vevő társaság nem volt fellelhető, és soha nem is fizetett áfát Olaszországban. Ezért 2010 januárjában az olasz társaság olasz adó-azonosítószámát visszamenőlegesen törölték a nyilvántartásból, aminek alapján aztán a magyar adóhatóság úgy ítélte meg, hogy a Mecsek Gabona által értékesített repcét nem is szállították el a másik tagállamba, ezért a szóban forgó ügylet nem minősült áfamentes közösségen belüli termékértékesítésnek. A Mecsek Gabonát az áfa, továbbá adóbírság és késedelmi pótlék megfizetésére kötelezték. A magyar vállalat bíróságra ment, az pedig Luxembourghoz fordult az uniós jog értelmezés végett.
Az EU legfőbb bírói testülete megállapította: mivel a hozzáadottérték-adóról szóló uniós irányelv nem írja konkrétan elő, hogy milyen bizonyítékok szükségesek a közösségen belüli termékértékesítés megtörténtének igazolásához, azt a tagállamoknak kell maghatározniuk, tiszteletben tartva a jogbiztonság és az arányosság elvét. Ugyanakkor valamely tagállam nem követelheti meg az adóalanytól, hogy bizonyítsa, az áru ténylegesen elhagyta a tagállam területét - mondta ki a luxembourgi taláros testület. A vázolt ügyben a magyar bíróságnak meg kell vizsgálnia, hogy a Mecsek Gabona a magyar jog és a szokásos gyakorlat alapján eleget tett-e a bizonyítás terén őt terhelő kötelezettségeknek.
Az EU Bírósága ugyanakkor hangsúlyozta: a közösségen belüli ügylethez kapcsolódó áfamentességet meg kell tagadni az eladótól, amennyiben tudta, vagy tudnia kellett volna, hogy ezzel az ügylettel a vevő által elkövetett adócsaláshoz járult hozzá, és nem tett meg minden, tőle telhető ésszerű intézkedést a csalás megakadályozása érdekében.