Megkezdődött a Malév vagyonának széthordása
Az informatikai eszközök kiárusításával kezdődött meg a Malév vagyonának kiárusítása, aminek érdekesség, hogy a különleges szabályozás alapján a nyilvánosság kizárásával is lehet értékesíteni vagyontárgyakat.
Elindult a Malév Magyar Légiközlekedési Zrt. vagyonának nyilvános értékesítése, a Cégközlönyben megjelent első pályázat keretében személyi számítógépeket, notebookokat, monitorokat és kapcsolódó licenszeket hirdettek meg, négy csomagra osztva, összesen mintegy 84,5 millió forint plusz áfa irányáron – írja a Napi Gazdaság Online. A lap információi szerint a közeljövőben további értékesítési pályázatok is megjelennek a nemzeti légitársaság vagyonának értékesítésére.
A fizetésképtelenné vált légitársaság felszámolása február 12-én indult el, az eljárás a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetekre vonatkozó különleges szabályok szerint zajlik. A speciális eljárást a cég korábbi tevékenységével és nemzetgazdasági jelentőségével indokolta a kormányzat. A különleges szabályok lehetőséget adnak a nem nyilvános vagyonértékesítésre is, az értékesítés és az értékesítés módja ellen nem lehet kifogással élni.
A felszámoló nem nyilvános értékesítési eljárás keretében állapodott meg június közepén a Malév GH Földi Kiszolgáló Zrt. és a műszaki karbantartási szolgáltatásokat nyújtó Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. átruházásáról az állami tulajdonú Tiszavíz Vízerőmű Kft.-vel (TV). A légitársaság Malév GH-ban meglévő 1,7 milliárd forint névértékű, 100 százalékos részesedést biztosító törzsrészvénye és az Aeroplexben meglévő 500 ezer forint névértékű, 100 százalékos üzletrésze 500-500 ezer forintért cserélt gazdát. A Cégközlönyben megjelent közleményből kiderül, hogy a Malévnak a leányvállalataival szemben fennálló 4,5 milliárd forintot meghaladó követelését is engedményezték, 175,6 millió forintért.
A kiskörei és a tiszalöki vízerőműveket működtető TV tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a vagyonátruházást a nehéz helyzetbe került leányvállalatok működésének stabilizálásával indokolta. Azonnali átmeneti forrást és a tőkerendezést pedig a jó likviditási helyzetben lévő TV tudta biztosítani (a cég mérlege szerint 2011-ben közel 3 milliárd forintos nettó árbevétel mellett egymilliárdos adózott eredményt ért el). A két Malév-leány így a magyar állam és a TV tulajdonába került.
Az utasok kártalanítására a kormány kétmilliárd forintot különített el. Korábbi, meg nem erősített lapinformációk szerint a Malév közel kétezer hitelezőnek tartozhat mintegy 160 milliárd forinttal. A társaság vagyona a követelések 1-2 százalékára lehet elég, így a hitelezők többsége hoppon marad, hatalmas kár éri őket. A reptérüzemeltető Budapest Airport Zrt. korábbi közlése szerint neki 4,2 milliárddal maradt adós a Malév. (A cég kötelezettségállománya 2010 végén a mérlege szerint 78,2 milliárd forintot tett ki.)