A Volán-tender csúszása leteríti a buszgyártókat – veszélyben több száz munkahely
A Volán-tender kiírásának késlekedése nagyjából padlóra is küldi az egyébként jobb sorsra érdemes magyarországi buszgyártókat, amelyek a múlt évben még fejlesztettek, idén már a termeléssel is felhagytak a buszgyártók. Ha nem történik hamarosan valami, le ishúzhatják a rolót, s így munkahelyek százai szűnhetnek meg. Eközben az utakon futó autóbuszok állapota lassan a vállalhatatlan kategóriába esik.
A legnagyobb, még működő, hazai piacra dolgozó buszgyártó, a Kravtex-Kühne csoport telephelyén 135 elkészült jármű áll. „Abban bízunk, hogy végre meghirdetik a busztendert” – mondta a Világgazdaságnak Süli Csaba, a Kühne Zrt. vezérigazgatója, míg Krankovics István, a Kravtex tulajdonos-cégvezetője nemrégiben azt mondta a lapnak: „ha belátható időn belül nem lesznek buszvásárlások, a gyártás beszüntetésére kényszerülünk, ebben az esetben cégeinknél és beszállítóinknál akár 300 ember munkahelye is megszűnhet”.
Tavaly a Volán-társaságok mindössze 99 új buszt kaptak, ebből 68 volt a Kravtex gyártmánya, ugyanakkor a 24 Volán vállalatnál közel 900 Kravtex-busz közlekedik. A Kühne Mezőgazdasági Gépgyár Zrt. és a Kravtex Kereskedelmi Kft. alkotta cégcsoport az elmúlt években közel 4 milliárd forint beruházással létrehozta Magyarország legnagyobb autóbuszgyártó cégcsoportját. A Kühne területén 2008-ban készült el az a 11 000 négyzetméteres autóbuszgyár, amely akár évi 500 járműegység legyártására képes. Ez a közel 1,5 milliárd forintból megvalósult beruházás szinte teljes egészében önerőből létesült.
A Kravtex tehát eladatlan buszaival várja a közbeszerzési pályázatot, az Ikarus márkanevet megszerzett Magyar Autóbuszgyártó Kft. azonban már másfél éve áll. Ennek ellenére a BKV a múlt héten bejelentette: mozgáskorlátozottak számára is biztonságosan használható, alacsony padlós, kifejezetten a nagyvárosi közlekedésre tervezett Ikarus 187V csuklós szállítja az utasokat munkanapokon a 7-es, hétvégeken pedig a 109-es vonalon. Az akció szépséghibája, hogy összesen ez az egy új Ikarus készült el a Műszertechnika és az Auto Rad Controlle Kft. (ARC) tulajdonában lévő Magyar Autóbuszgyártónál – és ez is két éve.
Liptai Árpád, az ARC ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: miután hasztalan vártak a közbeszerzési pályázatokra, a munkásokat átcsoportosítottak a csoport más vállalataihoz, a buszgyártás természetesen áll, az egyetlen Ikarus 187V-t pedig bérbe adták a fővárosi közlekedési vállalatnak.
„Az amerikai piacra irányuló folyamatos fejlesztéseink mellett a magyar és az európai piacokra is rendelkezünk a legmodernebb igényeket kielégítő autóbuszcsaláddal. A múlt év folyamán bemutatott Sirius autóbuszaink az európai típusbizonyítvány birtokában készen állnak arra, hogy a régóta várt magyar autóbusz-beszerzési tendereken is eséllyel indulhassanak” – foglalta össze Baranyai Ferenc, a NABI Gyártó és Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója.
Ha a hazai közlekedési vállalatok vásárolnának belőle, nem kellene állandóan leépítésektől tartaniuk a vállalat dolgozóinak. A NABI számításai szerint az elöregedett buszállomány fenntartása két-háromszoros költséget jelent a modern járművekkel szemben. A gyártó által végzett számítások azt mutatják, hogy 500 új, hazai autóbusz beszerzése mintegy kétezer főnek biztosít munkalehetőséget a magyar autóbusziparban, míg közvetve további ezer embernek jelent megélhetést. Emellett a magyar autóbuszok vételárának 16–18 százaléka közvetlenül megjelenik az államkasszában adó és egyéb bevételek formájában.