2012. július. 18. 10:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 18. 10:30 Vállalkozás

Fizetőssé teszi híreit több lengyel médiacsoport

Közös internetes oldalt hoz létre több lengyel médiacsoport, hogy ellensúlyozzák a nyomtatott sajtó egyre csökkenő bevételeit. Legérdekesebb anyagaikat pénzért teszik el elérhetővé a weblapon.

A Piano nevű kezdeményezést már sikeresen alkalmazzák Szlovákiában és Szlovéniában, ahol az internetezők alacsony előfizetői díj fejében korlátlan hozzáférést kapnak egy sor internetes oldalhoz. Lengyelország a maga 38 millió lakosával az első nagy piac, ahol kipróbálják ezt a modellt: a kezdeményezés ottani működése hatással lesz arra, hogy esetleg más országokban is bevezessék.

A társaság logója szerdán jelent meg először az érintett honlapokon, ahol figyelmeztetik az internetezőket, hogy a tartalmak egy része szeptembertől már csak pénzért lesz elérhető.

Az olvasóknak havi 19,90 zlotyt (1373 Ft) kell fizetniük a hat, lengyel vagy külföldi tulajdonú médiacsoport összesen 42 honlapjának válogatott anyagaiért. Ide tartozik a Gazeta Wyborcza című, legnagyobb példányszámú lengyel napilap, a Forbes folyóirat, valamint számos sport- és életmódmagazin. Peter Richards, a kezdeményezést jegyző szlovák Piano Media lengyel menedzsere szerint a magas minőségű anyagokért sok internetező szívesen kifizeti majd a havidíjat.

Az internetes oldalak többsége továbbra is ingyen kínálja tartalmainak jelentős részét, de az olyan különösen keresett anyagok, mint a bűnügyi hírek vagy a politikai kommentárok, csak az előfizetőknek lesznek elérhetők. Egyes esetekben a kiadók - közlésük szerint - olyan anyagokat is fel fognak tenni a fizetős tartalmak közé, amelyeket korábban nem jelentettek meg az online felületeken.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.