2012. június. 07. 12:28 Utolsó frissítés: 2012. június. 07. 12:26 Vállalkozás

A Mol a legnagyobb magyar vállalat

A múlt évet a nagyvállalati toplista éllovasai enyhén emelkedő árbevétellel és átrendeződő sorrenddel zárták. A kép azonban ennél árnyaltabb: a legnagyobb cégek nagyjából felének csökkent a bevétele, főleg a telekomszektor szenvedte meg 2011-et – írj az Index gyorselemzésében. A május 31-ig közzétett cégadatokból az derül ki, hogy továbbra is a Mol Nyrt. a legnagyobb magyarországi székhelyű vállalat.

Továbbra is a Mol Nyrt. a legnagyobb árbevételű magyarországon bejegyzett vállalat: a nyilvános mérleg- és eredménykimutatások szerint 2011-ben 2440 milliárd forint árbevétele volt az ötödrészben a magyar állam érdekeltségében lévő energetikai nagyvállalatnak – derül ki az Index összesítéséből. A Mol bevételei 12,9 százalékkal, 279 milliárd forinttal haladták meg az egy évvel korábbit.

Az Index az elmúlt évek legnagyobb magyar cégeiről készített toplisták alapján kísérelte meg az elmúlt év nagyvállalati toplistáját elkészíteni a május 31-ig közzétett adatokat alapján. Az adatsor azonban nem teljes, már csak azért sem lehet az, mert a legnagyobb kiskereskedelmi lánc, a Tesco-Global Zrt. üzleti éve március 1-jétől következő év február végéig tart, így csak július végéig kell adatokat közölnie (emellett pedig lehetnek olyan vállalatok, amelyek bevételüket jelentősen növelve bekerülhettek a legnagyobbak közé, de mivel a korábbi években nem voltak ott, a mostani gyorselemzésben nem tudtunk róluk adatokat gyűjteni).

Az árbevétel alapján készített Top10-es listára 500 milliárd forintot meghaladó teljesítménnyel lehetett bekerülni, míg a dobogóhoz most is 1000 milliárd fölötti bevétel kellett. A Mol mögött ezúttal is az Audi Hungaria Motor Kft. végzett. A második helyezett győri autógyár euróban tette közzé a bevételei adatait, ezt az MNB által közölt tavalyi éves átlagos 279,21-es euróárfolyamon átváltva 1558,679 milliárd forint az árbevétele. A cég euróban 17,3 százalékkal, míg forintban 18,9 százalékkal növelte árbevételét (miután a 2010-es átlagárfolyam még 275,41 forint/euró volt).

 Az árbevételi toplista harmadik helyére a GE Hungary lépett fel: a General Electric több magyarországi vállalatát vonta össze az elmúlt évre a GE Hungary Kft.-ben, amelynek árbevétele így 1180,942 milliárd forint lett (2010-ben, az összevonások előtt 644 milliárd volt). Az élmezőnybe került cégek felének csökkent az árbevétele, és az egy kismértékű visszaesés mellett négy jelentős bevételcsökkenést is láthatunk. A tíz nagyvállalat így is 409 milliárddal, nagyjából 4 százalékkal növelte összesített árbevételét, a 9753,576 milliárdos érték azt jelenti, hogy ez a tíz cég adta a magyar GDP-nek több mint egyharmadát.

A tízes listán szereplő nagyvállalatok közül kettőnek volt mínuszos az adózott eredménye, közülük az E.On a tizedére csökkentette a 2010-ben még hatmilliárd fölötti adózott mínuszát, míg a Philipsé lényegében változatlan, 12 milliárdos maradt. További két cég adózott eredménye csökkent, a Nokiáé lényegében feleződött (30,6 milliárdról 16,6 milliárdra változott), míg a Magyar Telekomé szinte eltűnt: a 2010-es 77,37 milliárdot tavaly 3,18 milliárd követte.

Míg a telekomos szektor rossz évet zárt, az autóiparban fellendülést hozott 2011. Az esztergomi Magyar Suzuki Zrt. euróban 3 százalékkal, 45 millióval növelte árbevételét, míg adózott eredménye 4,6 millió euróról 31,2 millióra nőtt – forintban csaknem 20 milliárdos, 4 százalék fölötti bevételnövekedést értek el, adózott eredményük pedig csaknem hétszeresére, 8,7 milliárd forintra nőtt. A táblázatból látható, hogy az Audi forintban számolt bevételei csaknem ötödével, adózott eredménye majdnem harmadával nőttek, romlott viszont a szentgotthárdi Opel-üzem teljesítménye: a cég bevételei másfél milliárddal csökkentek, adózott eredménye 2,7 milliárdról 314 millióra változott.

További részleteket itt olvashat.

hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.