45 milliárdos osztalékot fizet a Mol
Megszavazta a 45 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után a Mol Nyrt. éves rendes közgyűlése csütörtökön. Az osztalék több mint 2 százalék, mintegy 460 forint hozam részvényenként, az eredmény fennmaradó része tartalékba kerül.
A saját részvényre eső osztalékot az osztalékra jogosult részvényesek között, részvényeik arányában fizetik ki. A közgyűlésen a részvényesek 67,87 százaléka képviselteti magát.
Legutóbb a Mol a 2007. évi eredmény után fizetett osztalékot, amelynek összege 85 milliárd forint volt, részvényenként 780 forint. A Mol Csoport 2007-ben 217 milliárd forint adózott eredményt könyvelt el.
Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés elfogadta a Mol Csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést, 4.993 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 154 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó eredménnyel.
A közgyűlés elfogadta a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is, 3.168 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 150 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel, illetve 104 milliárd forint lekötött tartalékkal.
Molnár József vezérigazgató ismertette a tavalyi eredményeket. A Mol Csoport 152,1 milliárd forint nettó eredményt ér el 2011-ben, szemben az egy évvel korábbi 104 milliárd forinttal, a társaság nettó bevétele egy év alatt 24 százalékkal, 5.341 milliárd forintra emelkedett.
A csoportszintű eredményben a kutatás-kitermelés (upstream) és a gáz szegmens nyereségét a feldolgozás-kereskedelem (downstream) üzletág vesztesége gyengítette. A csoport teljesítményét negatívan befolyásolták a vártnál nehezebb üzleti körülmények a downstream üzletágban, a makrogazdasági és szabályozói környezet, illetve a szíriai események is. Annak érdekében, hogy a Mol az upstream növekedést a jövőben is biztosítsa, felgyorsítja beruházási programjait, s nagyobb hangsúlyt helyez Oroszországra, Kazahsztánra és Irak Kurdisztáni Régiójára. Emellett folytatják a munkát a közép-kelet-európai régióban is, kiaknázva a társaság több évtizedes tapasztalatát.
A Mol 2011-ben ismét erős működési eredményt ért el a továbbra is kihívásokkal teli környezet ellenére. A kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredménye (EBITDA) 6 százalékkal, 644 milliárd forintra nőtt tavaly, míg a 335 milliárd forintos üzleti eredmény gyakorlatilag megegyezett az előző évivel.
Az upstream szegmens 330 milliárd forinttal járult hozzá az üzleti eredményhez, így továbbra is a növekedés motorja maradt. Az elmúlt évben a beruházások és befektetések értéke 274 milliárd forint volt, ami 18 százalékkal alacsonyabb a 2010-esnél.
Molnár József elmondta, az idén az upstream szegmens helyzetét befolyásolja a szíriai olaj kiesése, a downstreamét pedig az, hogy jelentős finomítói többletkapacitás van Európában, s ezért sok a veszteséges cég. A Mol azonban arra törekszik, hogy növelje ezen üzletágának eredményességét.
A kitermelésről elmondta, 2012 és 2014 között stabil kitermelési szint várható, majd 2014-től 3-4 százalékos növekedést remélnek: 2014-től 9 kutat fúrnak a kurdisztáni régióban, illetve mezőfejlesztést hajtanak végre Oroszországban és Közép-Kelet-Európában. Hozzátette, 2012 és 2014 között maximum évi 2 milliárd dollár befektetését tervezik. Elmondta azt is, hogy Kelet-Magyarországon, a Derecskei árokban gázkitermelési kutatásokat végeznek, s feltárják a medence potenciálját. Jelentősebb termelés innen 2015-2017 körül várható.
A közgyűlés az Ernst and Young Könyvvizsgáló Kft.-t bízta meg a Mol Nyrt. független könyvvizsgálójának a 2012. gazdasági évre, a 2013-ban tartandó éves rendes közgyűlésig. A könyvvizsgálatáért a Mol a 2012. gazdasági évre nettó 77,8 millió forintot fizet.
A közgyűlés felhatalmazása alapján a Mol saját részvényeket vehet azzal a kitétellel, hogy a részvénytársaság tulajdonában lévő saját részvények együttes névértékének összege egy időpontban sem haladhatja meg a mindenkori alaptőke huszonöt százalékát. A felhatalmazás időtartama a közgyűlési döntés napjától számított 18 hónap.
A közgyűlés újraválasztotta Molnár Józsefet az igazgatóság tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig. A közgyűlés hozzájárult Molnár József INA-Industrija nafte d.d.-ben betöltött felügyelőbizottsági tagságához is.
Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés megválasztotta Chikán Attilát, John I. Charody-t, Slavomir Hatina-t a társaság felügyelő bizottságának tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig tartó időtartamra, illetve Žarko Primorac-t 2012. április 27-től 2017. április 26-ig.
A közgyűlés Hegedűs Andreát, Juhász Attilát, valamint Puskás Sándort, mint a Mol Nyrt. munkavállalóit, szintén megválasztotta a felügyelő bizottság tagjává 2012. október 12-től 2017. május 31-ig.