Majdnem tízmillió eurót hoz egy osztrák cég
Két jelentős beruházást is tervez Magyarországon egy nálunk kevéssé ismert osztrák cég. A Donau Chemie AG (DC) vezérigazgatója, Franz Geiger a hvg.hu-nak elmondta, hogy 5,5-6 millió euróból új üzemet építenek Kazincbarcikán, de Budapesten is új telephelyet nyitnak, további 2-3 millió eurós beruházással a BorsodChem (BC) telephelyén.
Az osztrák DC és a kínai tulajdonban lévő magyar cég, a BC sajátos szimbiózisban dolgozik majd Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A BorsodChem ugyanis műanyagipari alapanyagokat gyárt, többek között az autóiparban felhasznált TDI nevű, az izocianátok közé tartozó terméket. Ennek során azonban nagy mennyiségű sósav keletkezik, amellyel a BC házon belül nem tudna mit kezdeni, ezért nemzetközi tendert írt ki a melléktermék hasznosítására. A pályázat nyertese, a Donau Chemie ugyanakkor éppen sósavból gyártana többek között vas (III)-kloridot és polialumínium-kloridot (PAC). Ezek az anyagok víztisztításhoz, illetve szennyvízkezeléshez használhatók fel, illetve a papíripar számára fontosak.
Az új vállalat Kelet-Közép-Európa egy részét látná el vas-kloriddal és PAC-vel. A potenciális piacok között említette a DC vezetője Szlovákiát, Csehországot, Romániát és Dél-Lengyelországot, természetesen Magyarország mellett. Az új kazincbarcikai DC-üzem - amelynek teljes kapacitása 70 ezer tonna sósav feldolgozását teszi majd lehetővé - mintegy 600 kilométeres körzetben szolgálhatna ki ügyfeleket (önkormányzati és regionális vízműveket és ipari szennyvíztisztítókat).
A tíz országban mintegy 900 embert foglalkoztató Donau Chemie Group (DC) ipari vegyi anyagok (kénsav, elektrolízisből származó termékek, kalcium-karbid és környezetvédelmi termékek, derítőszerek, aktivált szén) fejlesztésével, gyártásával és disztribúciójával foglalkozik. A vállalat 2010-ben 239 millió euró árbevételt ért el, amit tavaly 276 millióra növelt. A cég nyeresége 4,8-ról 7,9 millió euróra nőtt mindeközben. A DC legnagyobb vevői közé tartozik a Csepeli Víztisztító, a BorsodChem, különböző áruházláncok, víztisztítók, önkormányzatok, számos magyar és nemzetközi vállalat, és több gyógyszergyártó. A Mol pedig a DC legfontosabb kénbeszállítója.
A Donau Chemie hamarosan megkezdi az új üzem kialakítását, és ehhez kisebb-nagyobb beszállító cégeknek írnak ki tendereket. Az első ilyen pályázatok várhatóan áprilisban jelennek meg. A létesítményhez tartályokat, motorokat, csöveket rendelnek az építőipari közreműködők megbízásán kívül. Áprilisban kezdődik az engedélyezési eljárás is, amiben előnyt jelent, hogy a BorsodChem telephelyén működik majd az új üzem, így már eleve a vegyipari előírásoknak megfelelő bázishelyről van szó. Ha minden jól megy, akkor 2013 első negyedében a próbaüzem is megkezdődhet a létesítményben.
A Donau Chemie kereskedelmi részlege a Donauchem Kft. révén Budapesten képviselteti magát. A szükséges anyagok esetleges keverését is elvégzik Budapesten, tehát nem egyszerű raktárról, hanem egy vegyi üzemnek minősülő bázisról van szó. Mindehhez jelentős területre van szükség, és a cég kinőtte budafoki telephelyét. Nagytétényben nyitnak hamarosan egy újabb raktár- és elosztóbázist, mintegy 2-3 millió eurós invesztícióval. Így a vegyi anyagok kezelése a lakott területektől sokkal távolabb történik majd, a nagytétényi ipari parkban, ahol háromhektáros területet szerzett meg a Donau Chemie. Már készen állnak a tervek, új irodaépület, raktárak, töltőállomás és más létesítmények épülnek majd itt.
Franz Geiger elmondta, a Donauchem jelenleg 7 millió eurós forgalmat bonyolít Magyarországon, ezt akarják növelni az új részleg révén. A forgalmazásban természetesen nemcsak a saját termékeiket kínálják mintegy 800 magyarországi ügyfelüknek.
A Donauchem jelenleg 35 embert foglalkoztat Magyarországon, a budafoki telephelyén. Az új kazincbarcikai létesítményben és a szintén új nagytétényi kereskedelmi bázison viszont több mint hatvanan fognak dolgozni – tudtuk meg Franz Geigertől. A cég abban bízik, hogy a beruházásai nyomán 20 millió euróra növelheti Magyarországi forgalmát,