2012. február. 29. 11:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 29. 14:09 Vállalkozás

Senkit sem érdekel az Arany Bika

A debreceni Arany Bika szálloda annak ellenére sem érdekel egyetlen befektetőt se, hogy a tulajdonosa már csak 1,35 milliárd forintot kér érte, miközben a hotel induló ára 2,1 milliárd forint volt.

A debreceni Arany Bika szálló a tulajdonos Cívis Hotels Zrt. anyagi gondjai miatt immár másfél éve árulják, de az időközben jócskán leszállított ár ellenére sincs érdeklődés az ingatlan iránt – írja a Világgazdaság. A Debrecen jelképének számító Arany Bika szálloda jelenlegi tulajdonosa, a Cívis Hotels Zrt. másfél éve, 2010. június eleje óta felszámolás alatt áll, az összes tartozás megközelíti a négymilliárd forintot, ennek döntő hányada banki hitel. A társaság a válság következményeként visszaesett turizmus miatt került nehéz pénzügyi helyzetbe.

A zászlóshajónak tekinthető szálloda kezdetben meghatározott 2,1 milliárd forintos eladási ajánlatát a januárban közzétett kilencedik kiírásban már 1,35 milliárdra csökkentette le az ügyintéző Kelet-Holding Gazdasági Tanácsadó Zrt., a Grand Hotel Aranybikáért azonban továbbra sem sorakoznak a vevőjelöltek.

Nem csak az Arany BIkát árulják

Az Aranybikán kívül áruba bocsátották még a Cívis Hotels Zrt. két másik szállodáját is, a debreceni Best Western Hotel Kálvint és a hajdúszoboszlói Hotel Délibábot. Utóbbi már az első körben elkelt, nettó 800 millió forintért sikerült eladni, a kikiáltási ár 1,25 milliárd volt. A Kálvinnak elvileg van vevője, nettó 341 millió forintért (plusz a berendezés áráért) vennék meg, de valaki kifogást emelt. A kifogást első fokon elutasította a bíróság, a döntés ellen azonban fellebbeztek.

„Az eddigi sikertelenség részben az ország bizonytalan gazdasági helyzetével, a nem éppen legjobb napjait élő helyi turizmussal és a kiapadó finanszírozási lehetőséggel lehet magyarázni” – mondta Buga Imre felszámolóbiztos. A szakember szerint nem egyedi az Arany Bika sorsa, ugyanis országosan is több felszámolás alatt lévő és így eladó szállodáról tudnak. A másik visszatartó erő az ingatlan leromlott állapota. Az egykor igen sikeres és elismert szállodának már csak az egyik szárnya üzemel, ráadásul láthatóan igen nagy összeget kellene a majdani tulajdonosnak felújításra fordítani.

A Cívis Hotels Zrt. tartozásainak adásvétel útján történő kiegyenlítéséről nem mondtak még le. A felszámolóbiztos már ki is írta az új pályázatot, az áron azonban nem változtatott. „Természetesen a legutóbbi ajánlati ártól a hitelező bankkal egyeztetve el is térhetnénk, ha komoly ajánlat érkezne az ingatlanra” – érzékelteti a szándék komolyságát és az eladás sürgősségét Buga Imre.

A szálloda berendezési tárgyait és a művészeti alkotásokat is eladásra kínálják, 30-30 millióért. A felszámolás folyamata a törvény szerint két évig tarthat, ezt csak nagyon indokolt esetben, bírósági engedéllyel lehet folytatni. A határidő 2012. június 2-án jár le, ezután fel kell ajánlani az Arany Bikát a hitelezőknek.