2012. február. 07. 17:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 07. 18:52 Vállalkozás

Elszáll a banán ára?

Drágulhat a banán az idei első negyedévben, igaz, elsősorban szezonális okok miatt.

A szezonális hatások mellett a dollár árfolyamának alakulása szintén nem az olcsóság irányába tolja az árakat, holott azokat elvben mérsékelné, hogy 2012-ben a kereskedőknek már nem kell behozatali engedélyt kérniük az Európai Unióban a banánszállítmányokra – idézi a Napi Gazdaság az Agárgazdasági Kutató Intézet gyümölcspiaci jelentését.

Emellett az unió csökkentette a Latin-Amerikából származó banán importvámját is, mivel az Európai Tanács tavaly jóváhagyta az EU, valamint Brazília, Kolumbia, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Nicaragua, Panama, Peru és Venezuela közötti, illetve az EU és az USA közötti banánkereskedelmi megállapodást. Így lezárult az uniós banánimporttal kapcsolatos évtizedes WTO-vita is.

Az elmúlt év elején a banán nagykereskedelmi ára a Budapesti Nagybani Piacon szinte megegyezett a 2010-ben tapasztaltakkal. A kilogrammonként 270 forintos ár azonban a világpiaci kínálat visszaesése miatt jelentősen emelkedni kezdett, amit csak a nyár eleji E.coli-pánik mérsékelt. A visszaeső gyümölcsfogyasztás és árak nyomán csak augusztustól kezdett stabilizálódni a piac. Idén év elején kevesebb mint 250 forint körül alakult a nagykereskedelmi ár.

Magyarországon 2011 első tíz hónapjában 14 százalékkal, 106,4 ezer tonnára mérséklődött a déligyümölcs-behozatal a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Ezen belül a banánimport 32 százalékkal, 49,5 ezer tonnára esett 2011-ben. Ennek hatására jelentősen, 42 százalékkal, 21,5 ezer tonnára csökkent Magyarország banánreexportja is. Ez utóbbiban vélhetőleg az is szerepet játszott, hogy az egyik legnagyobb banánkereskedelemmel foglalkozó hazai céget felszámolják.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.