2012. január. 11. 12:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 11. 12:47 Vállalkozás

A kkv-k az eurólízingre tesznek

Már a finanszírozói piacon is érezhető, hogy azok, a kis- és középvállalkozások, amelyek túlélték a válságot, elindították beruházásaikat. A hitellel szemben a lízinget részesítik előnyben, a svájci frank helyett pedig elsősorban az euró alapú finanszírozást választják.

Azok a kis- és középvállalatok, amelyek túl tudták élni a válságidőszakot, most megerősödve kerültek ki a hullámvölgyből, és a finanszírozói piac számára ismét kedvelt célponttá váltak. Az időközben beindult nagy – elsősorban autóipar – beruházások pedig már ebben az évben dinamikusan növelik a potenciális beszállítói kör rendelésállományát.

„A kkv szektor finanszírozásában a lízing szerepe ismét erősödni látszik, a 2008 év végétől bekövetkezett drámai visszaesést – 40-80 százalékkal csökkent a lízing az egyes szegmensekben – követően 2009-2010-ben ezen az alacsony szinten stagnált a lízingfinanszírozás. A trend az elmúlt év végén megfordult, és mérsékelt növekedés volt tapasztalható az első negyedévben.” – hangsúlyozta Kozma Gábor, a Lombard Lízing Csoport hálózati igazgatója.

A kkv szektoron belül elsősorban a fuvarozással és a gépgyártással foglalkozó cégek oldaláról érkezik finanszírozási igény, és jellemzően 4-6 éves konstrukciót választanak a vállalkozások. Mivel első körben az export orientált cégek érzik meg a nemzetközi gazdasági fellendülést, ezért az euró alapú finanszírozás most népszerűbb, mint a forint alapú, miközben a svájci frank alapú lízing teljesen eltűnt a piacról.

A tehergépjármű beruházások lízingfinanszírozásának aránya 12 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, ám a volumen jóval nagyobb mértékben, csaknem ötven százalékkal nőtt, mert a korábban elhalasztott beruházásokat most pótolták a cégek. Több gép-, berendezés beruházást finanszírozott a lízingpiac, mint egy évvel korábban, a finanszírozott összeg azonban csökkent, mert a tehergépjárművekhez hasonlóan itt is jelentősen nőtt a kkv ügyfelek által megfizetett saját erő mértéke.

Finanszírozott összeg (millió forint)

 Mezőgazdasági gépTehergépkocsi (busz nélkül)Gép, berendezés (+egyéb) IT Építőipari gép
2010 Q1277718 534724413521821
2011 Q1537220 691608933742164
Változás (százalék)+93,45+11,64-15,94+149,56+18,84

Forrás: Lombard Lízing

A személygépjármű piacot a kkv szegmens megrendelései tartották életben, itt a visszaesés mértéke jóval alacsonyabb volt, mint a lakossági gépjárművásárlások finanszírozásában. A mezőgazdasági gépek esetén duplájára, az IT- és szoftver berendezések esetében még azt is meghaladóan nőtt a finanszírozott érték.

„A lízingfinanszírozás felfutása annak köszönhető, hogy a szabályozó rendszer az ügyfelek számára kedvezőbb feltételeket teremt a lízing, mint a hitel esetén. A finanszírozó kockázata pedig lízing esetén sokkal kisebb, mint a hitelezésnél. Az ügyfelek jól járnak, hiszen rugalmas feltételekkel végre forráshoz juthatnak. Ennek következtében mára a pénzügyi lízing népszerűbb forma lett, mint a hitel.” – tette hozzá Kozma Gábor.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.