Állami garanciát vár a hitelkonstrukcióihoz a Magyar Takarékszövetség
Az uniós pályázatokon érvényesüléshez dolgozott ki hitelkonstrukciókat az alig pár hónapos Magyar Takarékszövetség, amely azonban egyelőre várja, hogy az állam garanciavállalással segítse a kezdeményezést.
Kedvezményes hitelkonstrukciókat kínálna a vállalkozásoknak a 2011 szeptemberében alakult, többnyire kisebb takarékokat tömörítő Magyar Takarékszövetség - írja a Napi Gazdaság.
A szövetség a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamrával, a Magyar Iparszövetséggel, valamint a Regionális Fejlesztési Holdinggal már megállapodott egymás szolgáltatásainak kölcsönös ajánlásáról a tagságuk felé, a takarékszövetség azonban a kormánnyal is szeretne megállapodni és állami garanciát kapni a saját maguk által kidolgozott termékekre és hitelkonstrukciókra.
"Az állami garanciavállalással kapcsolatos kezdeményezésünk tudomásunk szerint továbbra is napirenden van a Nemzetgazdasági Minisztériumban, azonban még nem kaptunk hivatalos választ" - mondta a lapnak Kiss Menyhértné, a Magyar Takarékszövetség társelnöke.
A szövetség szerint viszont már akár január közepére megjelenhet az új, piaci kamatozású saját terméke. A kidolgozott programnak három pillére van, melyből az elsőt válságáthidaló konstrukciónak nevezik, és amelynek lényege az lenne, hogy egy pályázaton nyertes vállalkozás az uniós támogatási szerződés aláírásáig, illetve az első részlet lehívásáig is finanszírozni tudja működését. A hitelt később a pályázati támogatásból tudnák visszafizetni.
A második pillér a pályázati forrásokhoz szükséges önerőhöz biztosítana hitelt, illetve az RFH pályázati referens hálózatával veló együttműködés révén segítene a pályázatok elkészítésében. A harmadik pillért bár még nem dolgozták ki, de a projektek fenntratási időszakában nyújtrana segítséget különböző kapcsolt, például marketing- vagy piackutatási szolgáltatásokkal.
Bár a takarékszövetség elsősorban kisebb takarékokat tömörít, akár az 50 millió forintnál nagyobb hiteligényeket is ki tudnák elégíteni, mivel konzorciumban is tudnak hitelezni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.