A finn Elcoteq SE elektronikai gyártásszolgáltató szerdán 66,2 millió euró adózás előtti veszteséget jelentett az első félévről kisebbségi részesedések nélkül. Tavaly az első félévben 61,3 millió euró volt az eredmény. A cég finnországi leányvállalatai, finanszírozás híján, csődvédelemért folyamodtak.
A helyzet ismét rosszra fordult ahhoz képest, hogy az Elcoteq tavaly már 14,755 millió euró adózott eredményt ért el hároméves veszteségsorozat után.
Az Elcoteq európai - főleg balti és oroszországi gyártóhelyei - eladásával is karcsúsodott az utóbbi pár évben. Ennek nyomán 2009 júniusában közölték, hogy a nagy volumenű európai gyártást Magyarországon, Pécsett összpontosítják. Ám az Elcoteqnél június végén bejelentették, hogy nem tudják határidőre törleszteni a hiteleket. Ezt a világgazdasági válsággal és azzal magyarázták, hogy legnagyobb partnerük, a szintén finn Nokia szerződést bontott. Az Elcoteq arra kérte a hitelező bankokat, hogy meghosszabbított fizetési határidővel rendezhesse tartozását.
Új befektetőt eddig nem sikerült szerezni ezért a hónap elején ismét leépítés kezdődött a pécsi üzemben, várhatóan 500 embert bocsátanak el.
A magyar céget nem érinti?
Az Elcoteq 1998-ban jelent meg Magyarországon, korábban három, ma egy pécsi gyárában termel. Az üzemben a gazdasági válság előtt nagyjából hétezren dolgoztak, most körülbelül 2800-an. A kapacitás - gyártócsarnok és raktárak - egy részét a kínai Huawei távközlési gyártó használja Pécsett. Novodárszky Béla, az Elcoteq pécsi szakszervezeti vezetője a hvg.hu-nak szerdán elmondta, hogy tudomásuk szerint a finnországi cégek csődje nem érinti a magyar leányvállalatot. Az Elcoteq 13,5 milliárd forint beruházást valósított meg 2003 és 2008 között Magyarországon.
Ami a Huawei-t illeti, korábban a cég azt ígérte, hogy Magyarországon jelentős fejlesztéseket hajt égre. Ugyanakkor augusztus 26-án már érkezett egy hír arról, hogy a Huawei elbocsátja pécsi dolgozóinak kétharmadát. Erről a hvg.hu is beszámolt korábban.