Régóta a szilícium-völgyi internetmágnások közé vágyik a 44 éves Mark Pincus. Álma rövidesen teljesülhet, miután az általa alapított szoftvercég, a Facebook legnépszerűbb játékait készítő Zynga bejelentette: bevezeti részvényeit a tőzsdére. Ezzel a közösségi hálózatokhoz kapcsolódó vállalkozásokat övező lelkesedést lovagolja meg, a befektetők ugrásra készen várják a papírokat, amelyekből a tervek szerint egymilliárd dollárnyit értékesítenek, de az érdeklődés fokozódásával az allokáció növekedhet. A tőzsdei bevezetés az internethez kapcsolódó cégek körében a legnagyobb összegű azóta, hogy 2004-ben a mára behemóttá nőtt Google végrehajtotta elsődleges részvénykibocsátást.
Három céget is alapított a közgazdász végzettségű Pincus, de a negyedikkel ütötte meg a főnyereményt. 2007-ben indított vállalkozását Zinga nevű – egy évre rá elhalálozott – buldogjáról nevezte el, és egy régi receptet alkalmazott az internet új korszakára. A fölös szabadidővel rendelkezőket másfél évtizede már függővé tette az elektronikus „háziállat”, a tamagocsi, amely állandó törődést igényelt. A számítógépekre írt játékok között is hétköznapinak számít egy civilizáció felépítése, és az ezredfordulón az interneten is népszerűek voltak a Magyarországon rövid időre kedveltté vált Tétova Teve Klubhoz hasonló elfoglaltságok, amelyekben virtuális élőlényeket kellett gondozni, tanítani.
A Zynga játékai – a FarmVille-t már leköröző városépítő CityVille és birodalomszervező Empires & Allies vagy a gengszterháborút imitáló Mafia Wars – havi 232 millió aktív felhasználót ültetnek világszerte a képernyő elé, többet, mint a következő 15 játékfejlesztő együttesen.
A sikersztori további részleteiről bővebben az e heti HVG-ben olvashatnak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.