Orbán nem foglalkozik a Hernádi-üggyel, de az INA-t nem adja
A magyar kormány nem támogatja a Mol és az INA közötti szerződések módosítását – nyilatkozta Orbán Viktor...
A magyar kormány nem támogatja a Mol és az INA közötti szerződések módosítását – nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök Strasbourgban. A kormányfő véleménye azért lehet meghatározó, mert a másfél hónappal ezelőtti Szurgutnyeftyegaz-tranzakció óta a magyar állam az olajipari cég legnagyobb tulajdonosa. Bár hivatalosan az állam részesedése csak 21,22 százalék, mivel a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosításával további Mol részvényeket is szerzett a kormányzat, így ténylegesen 25 százalék körül lehet a tulajdonhányad.
Romló viszony
Mint ismert a Mol, amely 47,26 százalékos részesedéssel rendelkezik az INA-ban 2009-ben vette át a horvát cég irányítási jogait az akkori horvát kormány jóváhagyásával. A mostani kabinet bizalmát azonban már nem élvezi a magyar cég, különösen úgy nem, hogy az elmúlt hónapokban igencsak megromlott a viszony a felek között. A Mol ugyanis 2010 decemberében nyilvános vételi ajánlatot tett az INA-ra, a helyi kormányzat közleménye szerint úgy, hogy előzetesen nem tájékoztatták őket.
Azóta a horvát pénzügyi felügyeletnek (HANFA) többször is felfüggesztette a kereskedést az INA részvényeivel a zágrábi tőzsdén korábbi ügyletek vizsgálatára hivatkozva, majd a helyi ügyészség kezdett vizsgálatot a magyar cég vezérigazgatója, Hernádi Zsolt ellen vesztegetés gyanúja miatt. A helyzet a napokban tovább durvult, a Népszabadság ugyanis kedden arról számolt be, hogy a horvátok a cégvezető kiadatását kérik. Azóta a horvát ügyészség és a Mol egyaránt cáfolta a kiadatási kérelmet, de a felek közötti viszonyt jól mutatja a napilap által megszellőztetett pletyka.
A Hernádi-ügybe nem szól bele az állam
Orbán Viktor jelezte: tisztába van a Hernádi Zsoltot ért vádakkal, a magyar kormányzat azonban nem kíván foglalkozni a Mol vezetőjének vesztegetési ügyével, a vizsgálat a horvát hatóságok feladata, ebbe a hazai kabinet nem folyna bele.
Más kérdés a Mol és az INA közötti szerződések felülvizsgálata, amit a Mol elleni támadások megindítása óta követel a horvát kormányzat. Ezt ugyanis a magyar kabinet nem támogatja, azaz a Mol legnagyobb tulajdonosa azt szeretné, ha a magyar cégnél maradna a horvát vállalat irányítása.
Piaci reakciók
A Mol a Budapesti Értéktőzsdén hatalmas forgalommal, és durva eséssel reagált a hírekre. A papír kora reggel az idén először 20 000 forint alá is benézett, ami a tegnapi záróárhoz képest bő 4 százalékos zuhanást jelent. Azóta ugyan némileg korrigált a kurzus, a részvény azonban így is éves mélypontján, 20 295 forinton forgott negyed kettő magasságában. Ráadásul a papír forgalma is meglepően nagy volt: a 7,6 milliárd forint nagyjából hétszerese az átlagosnak.