Lényegesen több vállalkozás talál olyan pályázatot, amely érdekelheti a céget, de továbbra is a középvállalkozások látnak nagyobb esélyt uniós források elnyerésére, emellett pedig a vállalkozások egy meghatározó része továbbra is nagyon nehéznek tartja a pályázati procedúrát
Az elmúlt hónapban mintegy 700 magyar kisvállalkozás vezetőjét kérdeztünk meg arról, mennyire ismerik, és hogyan ítélik meg az Új Széchenyi Terv pályázati lehetőségeit. Az eredmények alapján optimistábban tekintenek a vállalkozások a pályázati lehetőségekre, hiszen a tavalyi utolsó negyedévhez képest 25-ről 36 százalékra nőtt azon cégvezetők aránya, akik a most kihirdetett pályázatok közül találnak a cégük számára hasznosnak ítélt pályázati kiírást. Emellett azonban továbbra is azoknak a cégeknek az aránya a legmagasabb (36%), akik nagyon nehéznek ítélik a pályázati rendszert.
Az ÚSZT egyik célja éppen a pályázati rendszer könnyítése volt, amelynek számos kézzel fogható eredménye, mint az enyhébb részvételi feltételek, valamint a pályázati adminisztráció enyhítése már a gyakorlatban is tapasztalható, hiszen több pályázat esetén lényegesen lerövidült a benyújtandó pályázati dokumentáció anyaga, és kevesebb az igényelt mellékletek száma is. Több könnyítés, mint a kisebb döntőbizottság, az elbírálás rövidebb határideje, valamint a pályázati támogatás gyorsabb kifizetése azonban csak a későbbiekben fogja éreztetni pozitív hatását” – magyarázta Németh László.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.