Mit jelent a NYENYI megszűnése a gyakorlatban?
Számos olvasói érdeklődésre megerősítjük, hogy 2010-re vonatkozóan megszűnt a nyugdíjbiztosítás részére április 30-ig, illetve augusztus 31-ig előírt éves adatszolgáltatási kötelezettség.
Tavaly év végén az Országgyűlés elé beterjesztett, az egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslat tartalmazta a nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartó lap (NYENYI) alkalmazhatóságának két évvel történő meghosszabbítását – a végszavazás során azonban ezt nem fogadták el.
2011. január 1-jétől hatályon kívül helyezték a vonatkozó törvény megfelelő bekezdéseit és módosították az adózás rendjéről szóló 2003. évi törvényt, aminek értelmében az állami adóhatóság elektronikus úton adja át a nyugdíjbiztosítás részére a tárgyévet követő év augusztus 31. napjáig a nyugdíjmegállapításhoz szükséges, magánszemélyenként összesített (konszolidált) éves adatokat.
Ennek értelmében 2010 vonatkozásában a NYENYI-nek megfelelő adatokat 2011. augusztus 31-ig adják át először.
Természetesen a foglalkoztatók, egyéni vállalkozók nyugdíjbiztosítással (2011. január 1-jétől a fővárosi/megyei kormányhivatalok nyugdíjbiztosítási igazgatóságaival) való közvetlen adatszolgáltatási kapcsolata nem szűnik meg.
Ha szeretné tudni, mit jelent mindez a gyakorlatban és hogyan érinti a visszamenőleges adatszolgáltatást, akkor olvassa el az Adózóna cikkét!
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.