Matolcsy: stabilitásra és növekedésre van szüksége a kkv-szektornak
A patrióta magyar gazdaságpolitika gerincét a kis és közepes vállalatok (kkv) adják, amelyeknek stabilitásra és növekedésre van szükségük - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, a Világgazdaság napilap által szervezett budapesti konferencián.
A magyar kkv szektor versenyhátránya Európai Uniós társaikkal szemben az innovációs készségek, a vállalkozási szellem gyengeségében mutatkozik meg - mondta bevezetőjében Havas István, a konferencia társszervező Ernst & Young vezérigazgatója.
A patrióta gazdaságpolitika, amely a növekedést segíti, a foglalkoztatást bővíti, folyamatosan javítja az államháztartási egyensúlyt és 2014-re a GDP arányos államadósságot 65-70 százalékra csökkenti a jelenlegi 80 százalékról - jelentette ki előadásában Matolcsy György, hozzátéve, hogy az államadósság mértékét az új Alkotmányban is szükséges rögzíteni.
A magán-nyugdíjpénztári pillér visszaáramlásával, illetve ezen belül az állampapír portfólió bevonásával az államadósság 4-6 százalékponttal mérséklődhet - egészítette ki a miniszter. Ha a GDP arányos államháztartási hiányt sikerül tartósan 3 százalék alatt tartani, akkor - feltételezve, hogy a GDP tempósan nő - a bruttó nemzeti termékhez viszonyítva az államadósság csökkenő pályára kerül - magyarázta a nemzetgazdasági tárca vezetője.
Ezt segítik elő a Széll Kálmán Tervben rögzített strukturális reformok, amelyek révén 2012-ben 550 milliárd forinttal, 2013-2014-ben 902-902 milliárd forinttal javul a költségvetés egyensúlya. A folyamat eredményeképpen 2012-re GDP arányosan 2,5 százalékra, 2013-ra 2,2 százalékra, 2014-re pedig 1,9 százalékra csökken a hiány - ismertette a folyamatot Matolcsy György.
Az Új Széchenyi Tervet (USZT) vázolva a miniszter a beruházások fontosságát hangsúlyozta: a jelenlegi GDP arányosan 17 százalékos beruházási ráta 2014-2015-re 25 százalékra nő. Az európai uniós és az ehhez kapcsolódó költségvetési források mellett a patrióta gazdaságpolitika azt is jelenti, hogy Magyarország a külföldi tőke egyre nagyobb mértékű bevonásával számol.
Az USZT keretében 2011-ben 93 pályázat nyomán 1.100 milliárd forint összegű beruházás valósul meg, így a beruházási fordulat megkezdődik - jelezte előadásában Matolcsy György.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara feladata a piacszabályozással és a piactisztítással bővül várhatóan az év második felében - felelte Matolcsy György a tisztességtelen vállalati csődökkel, csődbűntettekkel kapcsolatos kérdésre.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.