A kisvállalkozások állami konszolidációját sürgeti az MMV
Ha az állam konszolidálta a bankokat, pedig maguk okozták a saját bajukat, akkor elvárható, hogy az önhibájukon kívül bajba került kis- és közepes vállalatokat is konszolidálja - mondta Csath Magdolna egyetemi tanár hétfőn a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért (MMV) sajtótájékoztatóján Budapesten.
Az állam jelenleg is beszedi a ki nem fizetett számlák után az áfát, tovább tetézve a lánctartozásba került kis cégek fizetésképtelenségét, ezért az állam ezt a forgalmi adót használhatná a konszolidáció alapjaként - tette hozzá Bandi Attila vállalkozó.
A konszolidáció technikáját tekintve az MMV azt javasolja, hogy a vállalkozás készítsen listát a ki nem fizetett számláiról, benne azok adataival, így a nem fizető vállalkozás nevével is. Az adóhatóság nyilvántartásba venné a jegyzéket, majd ellenőrzést tartana a nem fizető cégnél. Nagy valószínűséggel azt találná, hogy a ki nem fizetett számlát elszámolta a cég, és az áfát visszaigényelte utána. Ha nincs már a nem fizető társaságnak vagyona, akkor a tulajdonos magánvagyonából hajthatná be az adóhatóság az áfát. Miután a lánctartozások az építőiparban a legelterjedtebbek, a probléma megoldására miniszteri biztost kellene kinevezni, de a legelőnyösebb az lenne, ha az építőipart külön miniszter irányítaná - javasolja az MMV.
Az MMV múlt év végén végzett már egy felmérést a kisvállalkozók között, amelyből kiderült, hogy a pénzügyi problémáik 2006 és 2009 között keletkeztek abból, hogy nekik nem fizettek, míg ők maguk még hitelből is igyekezetek fizetni az alkalmazottaikat és az alvállalkozóikat. A tipikus ilyen cég 16-20 éve működik, a tulajdonos mellett legalább két családtag dolgozik benne, és az ilyen cégek 70 százaléka a család egyedüli jövedelem forrása. Csath Magdolna utalt az EU kkv-s intézkedés csomagjára, amely javasolja, hogy a kifizetés 30 napos késedelme esetén az állam indítson eljárást a kis cégek védelmében.
Az MMV most indított egy másik felmérést, amely már csak a kis építőipari cégekre fókuszál. A kérdőívet feltették a kitvalasszak.com építőipari portálra, ahol eddig már nyolcvanan töltötték ki azt - mondta Hoffmann Pál, a honlap tulajdonosa.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.