Vállalkozás hvg.hu 2010. október. 26. 19:13

Az Ab döntése után a befizetett különdadót vissza kell adni

Az Alkotmánybíróság ma délelőtt megsemmisítette a végkielégítések 98 százalékos különadójáról szóló törvényt visszamenőleges hatállyal. Alig pár órával később a kormány új különadóra és az alkotmány módosítására vonatkozó törvényjavaslata már olvasható volt az Országgyűlés honlapján.

A végkielégítések különadójáról szóló, néhány órája benyújtott  törvényjavaslat - ha a parlament elfogadja -  2010. december 30-án lép hatályba, rendelkezéseit a 2010. január elsejét követően megszerzett jövedelmekre kell alkalmazni. A magánszemélyeknek a különadót 2011. március 1-ig kell megfizetniük - olvasható a javaslatban.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője azután kezdeményezte az alkotmány módosítását, hogy az Ab visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. A módosítás - melyet azóta már beterjesztettek az Országgyűlés elé - korlátozná az Ab hatáskörét úgy, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Alkotmánybíróság (Ab) hatásköréből. A javaslat olyan mértékben szűkítené az Ab hatáskörét, hogy az már a testület létét kérdőjelezné meg - mondta a Hírszerzőnek Lövétei István.

Lázár ugyan leszögezte - ami az eddig befizetett különadót illeti - "egy fillért nem adnak vissza." Csakhogy az Ab törvényt megsemmisítő határozata után a kormánynak nincs jogalapja, hogy visszatartsa a 2010-ben történt befizetések visszafizetését. A hvg.hu kormányközeli forrásokból úgy értesült, a befizetett különadót mindenki visszakapja, legfeljebb a kifizetés módját illetően lehet különbség azok között, akiktől a foglalkoztatójuk vonta le és akik maguk vallották be. Erről - tudta meg lapunk - hamarosan tájékoztatót ad ki az APEH. Ám ha az új törvényt elfogadja a parlament, az adót március 1-ig be kell fizetni.

A fideszes politikus korábban azt is nyilatkozta, hogy a módosítások után az AB nem hozhatna döntést a magánnyugdíjpénztári befizetéseket illető hétfőn elfogadott törvényről sem, illetve nem lehetne kiírni az MSZP által kezdeményezett népszavazást sem ebben a témában.