Adókedvezmény: könnyítések és buktatók – mi változott?
Ki jogosult és mennyi fejlesztési adókedvezményre? A szabályozási környezet megfelelő értelmezése és alkalmazása gyakran jelentősen befolyásolhatja nemcsak a kedvezmény mértékét, hanem érintheti az adókedvezményre való jogosultságot is. Íme, a legjellemzőbb buktatók.
1. Jogosulatlan támogatás
Aki nem teljesíti az adókedvezmény igényléséhez szükséges feltételeket, de a kedvezményt adóbevallásában érvényesíti, annak a jogusulatlan támogatást vissza kell fizetnie. A szabály alól kivételt jelent, ha a feltételek teljesítését elháríthatatlan külső ok akadályozta meg – ezeket az okokat mindig egyedileg kell elbírálni. Fontos azonban, hogy nem tekinthető elháríthatatlan külső oknak, ha valaki a gazdasági válságra hivatkozik.
A válság hatására ugyanakkor bekerült a szabályozásba egy könnyítés: az adókedvezmény igénybe vételének feltételeként teljesítendő kötelezettségek (létszám- és bérköltség növelési kötelezettség) esetében a vállalkozás bázisadatként egy hosszabb időszak átlagos adatait vehesse figyelembe. Ezáltal lehetővé válik, hogy a válság hatására esetleg hullámzó tendenciát mutató gazdálkodási- és létszámadatok ne eredményezzék az adókedvezményre való jogosultság elvesztését. E könnyítés alkalmazásának azonban feltétele, hogy az adózó előre jelezze e szándékát az adóhatóságnak.
2. Környezeti határértékek
Sok termelő cég nincs tisztában azzal, hogy a környezetet terhelő kibocsátási mutatók jogszabályban, vagy hatósági határozatban előírt határértékének túllépése miatt el lehet bukni az adókedvezményt, ami egyúttal az addig igénybe vett adókedvezmény visszafizetését is jelenti.
3. Kkv-beszállítói hányad
A fejlesztési adókedvezményre vonatkozó igényüket 2007. január 1-e előtt bejelentő vállalkozásoknak lehetőségük van arra, hogy az adókedvezmény igénybevételének éveiben a jelenleg hatályos jogszabályban előírt választható kötelezettség helyett utólag egy másik, a bejelentéskor még hatályos szabályok szerint választható kötelezettség teljesítését válasszák. Ebben az esetben a cégeknek azt kell biztosítaniuk, hogy a beszállítóik között meghatározott arányban kis- és középvállalatok is vannak.
A cikk itt folytatódik!