Egyre több cég dől be Közép-Magyarországon
Erőteljes válsághatás mutatkozik a Budapestet is magában foglaló Közép-Magyarország régióban, hasonló mértékben nőtt...
Erőteljes válsághatás mutatkozik a Budapestet is magában foglaló Közép-Magyarország régióban, hasonló mértékben nőtt ugyanis a felszámolás és végelszámolás alatt álló vállalkozások száma. Az Opten céginformációs szolgáltató kimutatása szerint 22 százalékkal több céget döntöttek be január első és június utolsó napja között, mint a tavalyi év azonos időszakában. Ez idén 3885 vállalkozást jelent a központi régióban – a 2009-es összehasonlító adat 3032. Június önmagában is csúcsot hozott, hiszen ebben a hónapban 756 céget vontak felszámolási eljárás alá, amit egyetlen hónap sem közelített meg az elmúlt másfél évben – az előző év júniusához képest például 49,4 százalék a különbség. Ez azonban nem a legnagyobb eltérés az előző év hónapjaival összehasonlítva: idén februárban például a tavalyi év második hónapjánál 73 százalékkal több, 582 felszámolási eljárás indult meg.
A felszámolásokhoz hasonlóan idén a január–júliusi időszakban végelszámolás – amikor a tulajdonos saját maga dönt a vállalkozás megszüntetéséről – is sokkal több volt, mint az előző év első felében. A 2009. első félévi 3567 végelszámolást 21,4 százalékkal haladja meg az idei első hat hónap „termése”, a 4535 újonnan indított eljárás. Az idei rekordhónap április, amikor 927 vállalkozás végelszámolása indult el; ez egyébként 48 százalékos növekedést jelent 2009 áprilisához viszonyítva.
Az első félévben négy százalékkal kevesebb új cég alakult Közép-Magyarországon, mint 2009 azonos időszakában. Ez idén eddig 11 966 új vállalkozást jelent. A vállalkozó kedv csökkenését mutatja az is, hogy a megszűnő (felszámolás és végelszámolás alatti), valamint törölt cégek együttes száma (13 680 cég) 14 százalékkal meghaladja az újonnan alakulókét. A frissen vállalkozók kedvenc hónapja április volt, csaknem ugyanannyi, 2280 cég indult útjára, mint 2009 negyedik havában.
Január és június között 5260 céget töröltek, 30 százalékkal kevesebbet, mint a tavalyi első félévben. A megszüntetésre irányuló eljárások nagyobb száma miatt ez a trend azonban várhatóan megfordul.