2010. május. 18. 10:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 18. 11:05 Vállalkozás

Banki hitelek: a kkv-knak is teremhet babér

Bár a válság mélypontján folyamatos támadás érte a pénzintézeteket amiatt, hogy nem nyújtanak hitelt a vállalkozásoknak, az elmúlt hónapok bebizonyították, hogy továbbra is banki hitelek a kkv-k elsődleges pénzügyi forrásai - állapítja meg a K&H bank kkv bizalmi indexe.

A gazdasági válság kirobbanásával a piacok beszűkültek, a pénzpiaci bizonytalanság, a forint hónapokon át tartó mélyrepülése olyan megterhelést jelentett a vállalkozásoknak, amelyeket csak jelentős megtakarításokkal, likviditáskezelő megoldásokkal vagy tőkebevonással voltak képesek átvészelni - olvasható a bizalmi indexben. A legutóbbi negyedéves eredmények azt mutatják, hogy, bár még mindig nem éri el a bankok megítélése a válság indulásakor mért szintet, az elmúlt másfél évben most először történt pozitív irányú elmozdulás. „Ez az első jele lehet annak, hogy a bankok – a válság kirobbanása óta először, és most is nagyon óvatosan, de – újra nyitottabbá kezdenek válni a hitelezésre, illetve az is valószínű, hogy a vállalkozások bankokkal kapcsolatos elvárásai is árnyaltabbak lettek” – elemezte az eredményeket Németh László, a K&H kkv marketing osztályvezetője.

A mintegy 700 kkv vezető megkérdezésével végzett kutatás eredmfőényéből az is kiderült, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a banki hitelek jelentik az elsődleges finanszírozási megoldást (39 százalék). Második helyen (34 százalék) az uniós és állami pályázatokból nyert támogatásokat jelölték meg finanszírozási lehetőségként, melyet a tagi vagy tulajdonosi kölcsönök követnek (31 százalék). A kutatás talán legpozitívabb eredményének az tekinthető, hogy a vállalkozások 82 százaléka véli úgy, hogy egyáltalán nem, vagy csak nagyon minimális esélye van annak, hogy az elkövetkezendő egy évben hitelvisszafizetési problémákkal fog szembesülni.

Az Európai Unió által refinanszírozott vállalkozói hitelek – bár több könnyítés történt az elmúlt évben a hitelkonstrukciókban – egyelőre kevésbé elterjedtek, mint a normál banki hitelek. A kutatás során megkérdezett 700 kkv csupán 7 százaléka vett igénybe eddig uniós finanszírozású hitelt, és mintegy 14 százalékuk számol ezzel a finanszírozási formával. Az alacsony ismertség és igénybevétel legfontosabb oka az, hogy az EU-források felhasználása a likviditási/működésfinanszírozási területen kizárt, illetve erősen korlátozott – itt minden esetben elvárják az új tevékenységet, beruházást vagy tevékenységbővülést, amire a válság kapcsán kevés cég gondol. Az uniós hitelért folyamodó vállalkozások körében az Új Magyarország Forgóeszköz Hitel és az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitel konstrukciók a leginkább népszerűek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.