A hipa visszakerülhet az önkormányzatokhoz
Esély van arra, hogy az önkormányzati adóhatóságoknál maradjon a helyi iparűzési adó (hipa) beszedése, amit fokozatosan az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) venne át idén júniustól.
Borkai Zsolt győri polgármester tavaly Veszprém polgármesterével közösen az Alkotmánybíróságnál (AB) támadta meg a 2009 júniusában megszületett jogszabályt, amely szerint az iparűzési adó beszedését 2011 végéig fokról fokra az APEH feladatkörébe kell helyezni. A döntést azóta több önkormányzati szövetség is megtámadta az AB-nál, a tárgyalás időpontját egyelőre nem tűzték ki. A fideszes politikus szerint az újonnan alakuló Országgyűlésben erősebb lehet az önkormányzati érdekek képviselete, komoly ellenérdek pedig nincs azzal szemben, hogy a záros határidőn belül eltöröljék a hipa beszedés központosításáról szóló törvényt. Az ezzel kapcsolatos döntés azonban az új parlament megalakulását követően csak hónapok múlva várható, így lehet, hogy addigra már az APEH végzi majd a beszedés feladatait.
A polgármester szerint a központi beszedéssel a legfőbb probléma, hogy az APEH az évi négy fizetési esedékességet követően csak egy hónapon belül utalná ki a helyhatóságokat megillető bevételt, ez pedig megnehezíti a költségvetésük tervezését. Az egyhónapos késés miatt jelentős kamatbevételtől esnének el a helyhatóságok: Győrben - amely az ország egyik legjelentősebb hipa-bevétellel bíró települése - a márciusban beszedett részlet 5-600 millió forint volt - tette hozzá. A politikus szerint aggályos az is, hogy az állam esetleg egy bizonyos összeget visszatartana a bevételből. Szerinte ugyanakkor a központi büdzsé ezáltal nem jutna jelentős többlethez, úgy látja, az állam nem komoly ellenérdekelt fél.
Borkai Zsolt nem tud olyan tervezetről, amely a helyi iparűzési adót a közeljövőben eltörölné. Hozzátette, később ez megtörténhet, de csak abban az esetben, ha az állam kompenzálni tudja a kieső bevételeket. Ennek módja lehet például a párhuzamos feladatok csökkentése, vagy a központi normatíva növelése. Elképzelhetőnek véli azt is, hogy az állam a személyi jövedelemadóból többet utalna vissza a helyhatóságoknak, ennek fedezetét az újonnan teremtett munkahelyek jelenthetik. Visszajelzései alapján a vállalatok elsősorban nem az adónem megszüntetését, hanem mérséklését kívánják elérni.