2009. május. 21. 10:22 Utolsó frissítés: 2009. május. 21. 10:12 Vállalkozás

Válságban kinek fizet először az adós?

Már érzi a válságot a követeléskezelő üzletág is, de az igazán fekete hónapok csak a második félévben következnek. A példamutatást, egyfajta automatikus kötbérezéssel, a közszférától várnák.

Magyarországon a cégek, ha likviditási nehézségeik vannak, az Intrum Justitia (IJ) vállalatcsoport felmérése szerint elsőként az államnak fizetik ki az esedékes közterheket. A kifizetések sorrendjében az adó- vagy vámhatóságot s a közszféra más, „fogakkal” bíró szervezeteit a bankok követik, s – ha még marad miből – a munkavállalók csak ezután juthatnak hozzá a járandóságukhoz. Követeléseikkel viszont pont a közszférával szemben a legtürelmesebbek a vállalkozások, az „állammal” szemben nem is nagyon mernek késedelmikamat- vagy kötbérkövetelést megfogalmazni. Így ördögi kör alakul ki: példamutatás helyett éppen a közintézmények fizetnek a legnagyobb késedelemmel, ők érzik viszont a legkevésbé ennek a hátrányát a gazdasági életben, így az eleve túlzott türelem még rá is erősít, hogy nem érdemes szabályosan teljesíteni a fizetési kötelezettséget.

Magyarországon az idén az átlagos fizetési késedelem (a számlák esedékességéhez mérve) a fogyasztói szektorban, döntően tehát a lakosságnál tíz nap, a kereskedelemben 19, míg a közszférában 28 nap. Abban a merőben elméleti esetben, ha az állami kötelezettségek kiegyenlítése mindig idejében történne, Magyarországon évi 1 milliárd euró többletforrás jutna a gazdaságnak.

Épp ezért már Brüsszelben, EU-szinten is fontolgatják, hogy a pontos fizetést jogszabályban írják elő, például arra kötelezve az állami, önkormányzati szervezeteket, hogy fizetési késedelem esetén automatikusan számolják ki az esedékes késedelmi pótlékot, és már azzal megfejelve fizessenek. E törekvést nem tartja indokolatlannak Gadó Gábor, az igazságügyi tárca szakállamtitkára, bár mint mondta, Magyarországon ilyen konkrét kezdeményezés, például a polgári törvénykönyv jelenleg is folyó reformjához kapcsolódva, nincs.

HVG
Összességében persze a közszféra még mindig megbízható partner: ha késedelmesen is, de legalább fizet. Felfalusi Péter, a magyarországi IJ Zrt. vezérigazgatója szerint a kereskedelmi és főként a fogyasztási szférában csak a második félévben következnek az igazán fekete hónapok, amikor például a munkanélkülivé váltak tartalékai és a végkielégítésre kapott összegek elfogynak. A hazai vállalkozások kintlevőségei között 2004–2006-ban 10–14 százaléknyi volt a legkockázatosabb kategóriába tartozó, 90 napon túliak aránya, 2007-ben ez 17 százalékra ugrott, tavaly lement 12-re, idén viszont rekordszintre emelkedett 18 százalékkal. Ez pedig elkerülhetetlenül a leírási veszteségek növekedéséhez vezet, idén ezek már most elérik a számlaösszeg 2,7 százalékát, ami éves szinten mintegy 4,2 milliárd euró „elégését” jelenti.

Nemzetközi összehasonlításban ez az európai középmezőny aljára elegendő; a magyarországi fizetési fegyelem jócskán elmarad a hagyományosan listavezető skandináv térségétől, viszont még mindig jobb, mint a mediterrán államok zömében. Nem kis meglepetés viszont, hogy a visegrádiak közül legalább ezt a mutatót, a gazdaság leírási veszteségét tekintve Magyarország még mindig a legjobban áll, megelőzve a cseheket, a lengyeleket és a szlovákokat. Egy több tényezőt figyelembe vevő, összesített fizetési kockázati mutató alapján már rosszabb a magyar helyezés, Pozsony és Varsó is lekörözi Budapestet, Csehország viszont a kontinens legrosszabbjai közé tartozik.

A válság stratégiaváltásra kényszerítheti a vállalkozásokat, amelyeknek a korábbi évek likviditásbősége és folyamatos növekedése idején volt miből kitermelniük a leírási veszteséget. A közvélemény-kutatások szerint az esetek döntő többségében még mindig jóhiszeműnek tartják a fizetéssel késlekedő ügyfeleiket a cégek, a több választható ok közt 98 százalékos mértékben szerepel a partner pénzügyi nehézsége, de már 40 százalékuk feltételezi a kötelezettség teljesítésének szándékos késleltetését.

Volna erre a követeléskezelőknek egy meglehetősen drasztikus megoldási ötletük, a késedelmi díj kötelező bevezetése. Ez a kereskedelmi forgalomban a késedelmi kamat időmúlástól függő, százalékos mértékével szemben már akár egyetlen nappal a határidő túllépése után például a tőkekövetelés 10 százalékát, de legkevesebb 200-300 eurós egyszeri díjat jelentene. Más kérdés, hogy ilyen jogszabályi változtatás feltehetőleg politikai öngyilkossággal érne fel. A szerződő felek közti kétoldalú megállapodásba foglaltatni pedig valószínűleg csak igen nagy piaci erőfölény esetén, versenyjogilag támadható módon lehetne ilyen szigorítást.

FAHIDI GERGELY

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.