2009. december. 09. 12:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 09. 12:09 Vállalkozás

Megadóztatott cafetéria: maradt egy kiskapu 2010-ben

Egyetlen kiskaput hagytak a jogszabályok a 2010-től megadóztatott cafeteria elemekre. A kiskapu egyszerűen működik: helyi utazási bérletet 2009-ben kell megvenni és odaadni a dolgozónak, és az akkor is adómentes lesz akkor is, ha a juttatás egyébként a már adóztatandó időszakba nyúlik bele. Ilyenkor merül fel, hogy vajon miért nem lehet rögtön 5 éves bérletet rendelni?

Januártól márcsak a számítógép- és az internethasználat marad adómentes, a béren kívüli juttatási formák egy része pedig kedvezményes, 25 százalékos adómértékkel adózik majd – összeghatárhoz kötötten. Ilyen juttatás lesz az utazási bérlet is, vagyis a dolgozók számára átadott BKV, VOLÁN és a helyi közlekedési szolgáltatást nyújtó cégek éves bérletei.

Hogyan fordulhat elő, hogy a 2010-es bérlet a 2010-es szabályok szerint mégsem esik a 25 százalékos adó alá?

A cafetériás jövedelem megszerzésének időpontja az a nap, amikor a szolgáltatást igénybe veszik és a juttatást terhelő adókötelezettséget az ezen időpontban hatályos szabályok alapján kell meghatározni és teljesíteni. Ennek megfelelően mondjuk, ha a munkáltató 2009. decemberében BKV bérletet ad és azt 2010-ben használják fel, akkor erre a juttatásra a 2009. évi szabályok (adómentesség, értékhatárok) érvényesek. Feltéve, hogy azokat 2009-ben osztják ki és arról olyan számlát kap  a munkáltató, amelyen a fizetési határidő (ami egyben az ÁFA törvény szerinti teljesítési időpont) december 31-e előtti. Amennyiben 2009.12.31. éjfélig vásárolják a bérletet és a dolgozónak ugyaneddig az időpontig át is adják, a juttatás adómentes lesz. Magyarán a helyi bérlet "furcsa" cafetériaelem, mert "előre" is lehet nyújtani, mégsem minősül ezáltal lolyan juttatásnak, amelyet többször nyújtottak, vagy magasabb összegben annál, mint lehetne.

Fontos különbség, hogy a helyközi közlekedésre vonatkozó költségtérítés nem juttatás! Ez azt jelenti, hogy Szentendréről fővárosi munkahelyére bejáró munkavállalónak a helyközi utazás megtérítése nem a munkáltatón múlik, hanem az a dolgozónak jár!

Ruszin Zsolt
Magyar Könyvelők Országos Egyesülete