Többoldalas szövegből pár száz karakter - itt a legújabb magyar találmány
Többoldalas internetes szöveget néhány száz karakterre és legalább két nyelven - angolul és magyarul - tömörítő szoftver - első hallásra képtelenségnek tűnik - a gyakorlatban már létezik, és csupán egyike annak a négy magyar prototípusnak, melyek fejlesztését támogatja a Multimédia és Mobilitás Klaszter. A feltalálókat találmányaikról, a klaszter igazgatóját pedig a támogatásokról kérdeztük.
Ez az úgynevezett tömörítő szoftver bizonyult az egyik legígéretesebbnek a 26 magyar találmány közül, amelyeket szakmai befektetőknek mutattak be a klaszter kezdeményezésére rendezett eddigi három MM Prototípusversenyen - mondta Lemák Gábor, az MM Klaszter igazgatója. Hozzátette: a verseny célja, csakúgy, mint a klaszteré, a magyarországi mobil és multimédiás technológiák szereplőinek és a hazai kutatás-fejlesztési kapacitásoknak a közös piaci hasznosítása.
Szoftver tesztelése |
Megkértük a feltalálót, hogy küldjön el egy angolnyelvű szöveget és annak tömörített változatát. Íme az eredeti szöveg, amely egy közel 8893 karakteres újságcikk. Erős, értelemtartó tömörítés (1117 karakter): Erős, értelemszűrő tömörítés (260): Minimalista megoldással: "Friend Facebook". |
Kardkovács szerint az az álmuk, hogy 3-5 éven belül az elsők között legyenek az MMKlaszter stratégiájával felfuttatott európai spin-off vállalkozások sorában.
Interaktív webes tv és az intelligens tudakozó
Nem kevésbé nagyratörő jövőképet fogalmazott meg az IPTv prototípusával szintén nyertes Médialab Kft. A találmány a műsorszolgáltatáson kívül számos hasznos információt nyújt, alkalmazkodva az előfizető igényeihez - mondta Baumann Ferenc cégtulajdonos. Ezeket a webes technológiához hasonló alkalmazási lehetőségeket néhány minta formájában mutatta be a cég a versenyen. Ezek az alkalmazások lehetővé teszik, hogy a felhasználó a számára fontos információhoz tévékészüléke segítségével interaktívan jusson hozzá. Tévés környezetben az interaktivitást a távirányítón, illetve az IPTv set-top-boxának segítségévelv oldják meg.
Ezeknek az eszközöknek a képességei korlátozottak, mint a hagyományos webes környezetéi. Bár a megrendelő által finanszírozott termékfejlesztést 2009 decemberében befejezik, a piaci bevezetésre a feltaláló becslése szerint legkorábban jövő tavasszal kerülhet sor. A technológia - mint hangsúlyozta - még számos lehetőséget rejt magában, ami további fejlesztéseket jelenthet a cég számára.
A prototípusverseny harmadik magyar győztesének találmánya olyan beszélgetések lefolytatását segíti elő, amelyek azonos földrajzi területhez kapcsolódnak. Mint Terray Tamás, a rendszer fejlesztője hangsúlyozta, nyilván csak egy szűk csoport képes nagyon pontos választ adni az olyan kérdésekre, hogy "melyik a legjobb borozó Kistarcsán", vagy a "Kivegyem-e ezt az albérletet a Kisfaludi u. 12. szám alatt, még ha zajosak is a szomszédok".
Ezzel a témával, mint Terray rámutatott, több rendszer is foglalkozik, de a szóban forgó fejlesztés azért egyedi, mert nem a térkép újabb elemekkel való kiegészítésén alapszik, hanem az emberek összekapcsolásán. Az ötlet az információs zaj szűréséről és ezen belül a lokalitás szerepéről való gondolkodás eredményeként született - mondta a hvg.hu-nak a rendszert feltaláló Kangyal András. "Minket elsősorban az érdekelt, hogy "halott" adatok es emberek kozti kapcsolat miként helyettesíthető az emberek kozti, lokáciokra épülő kapcsolattal. A "szamomra idegen városban megkérdem a helyi jarókelőket" élethelyzet analógiája talan egyértelművé teszi az Askfield, vagyis a program célját: a kérdéseink olyanokhoz jussanak el, akik nagy eséllyel tudják is ra a választ.
Elkészítettünk egy szolgáltatást, de nem maradt elég erőforrásunk arra, hogy be is vezessük. Erről a problémáról Doransky találóan azt írta (http://doransky.hu/?p=1963) , hogy ha x forrásod (ami nem csak pénz lehet) volt a kifejlesztésre, akkor még 2 x-et el kell költened majd a bevezetésre. Azt keressük, honnan lehet előkeríteni ezt a 2x-et. Ennek keretében a Klaszter Tech Show-ján is be fogjuk mutatni a rendszert kockázati tőkéseknek.
Amíg a bevezetéssel nem érünk el valamit, semmiképp sem nevezném sikeresnek a projektet, csak egy próbálkozásnak a sok közül. Ha megrekedünk itt, akkor arra leszünk jó példa, hogy mi a magyar betegség: jó ötlet, sok munka, kevés tapasztalat a bevezetéshez és felnöveléshez. A rendszer bevezetéséhez a vállalkozás most keres erőforrásokat.
Az MMKlaszter félszáz projektfeltáró fórumának eredményeképpen egyre több kis- és közepes, ugrásra kész IT-vállalkozás, illetve most már kockázatitőke-befektető hajlandó akár arra is, hogy az úgynevezett érett technológiák piaci bevezetője legyen. Az sem mellékes ugyanakkor, hogy a klaszterhez beérkező 250 projektötletből mindössze 50 éri el azt a szintet, hogy megérje forrásokat ikeresni a fejlesztésébe - mondta Lemák Gábor, hangsúlyozva, hogy a klaszter tagjai csak olyanok lehetnek, akikben valós fejlesztési potenciál mutatkozik, és legalább három tag ajánlotta őket a klasztertagok közül. A jelentkezőknek komoly szűrővizsgálaton kell átesniük, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a referenciáikon túl legalább az alábbi két kérdésre tudniuk kell a választ. Milyen fejlesztéseket szeretnének végrehajtani a következő két évben, és hogyan tud ebben segíteni nekik az MM Klaszter.
Bekerülni nehéz, de megéri: az MM Kaszter katalizálja a résztvevő multinacionális, közép és kisvállalkozások két- vagy többoldalú együttműködését. Fejlesztési igény esetén megkeresi az azt megvalósítani képes klasztertagot, vagy egy K+F-ötlethez az azt hatékonyan hasznosítani képes céget. Erre jó példa a prototípusverseny is.
A klaszternek összesen 8 nyertes pályázata van, amelyek összértéke 3 milliárd forint. Az elnyert támogatás közel 1,8 milliárd forint. Jelenleg 11 további pályázat vár elbírálásra, közülük 3-4 elfogadásával számol a klaszter. Ez beruházási értéken további 1 milliárd forintot jelenthet. 2009 végére várhatóan 11-12 elfogadott programra számítanak, amelyek teljes költségvetése eléri a négymilliárd forintot, ezen belül a támogatást a 2,4 milliárd forintot.
A klaszter fejlődését mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a válság közepette is nőtt a kutatási programjaik száma, miközben az állami finanszírozásúaké csökkent. Legutóbb pedig csatlakozott hozzájuk a NavNGo, azon kevés cégek egyike, amelyek önerőből, külső tőke bevonása nélkül értek el nemzetközi sikert néhány év alatt.
A klasztertagságot sokkal egyszerűbb elveszíteni, mint megszerezni - hangsúlyozta az igazgató, hozzátéve, hogy aktív tagokra van szükség, új befektetési ötletek támogatására, pályázatok elnyerésére. Akik ebben több hónap elteltével sem vesznek részt, azoktól búcsút vesz a klaszter. Az utóbbi két évben négy közös megegyezésre és három egyoldalú felmondásra került sor.