2009. november. 02. 20:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 02. 20:22 Vállalkozás

Alulbiztosított cégek: mire számítanak?

A kis-és középvállalkozók alulbiztosítottak, melynek oka gyakran a tájékozatlanság - pedig ez a szektor állítja elő a magyar GDP közel felét, és a teljes vállalkozói hitelállomány fele is ezeknél a cégeknél van kint. A legtöbb cég olyan biztosítási csomagot hiányol, amely a valóságban már létezik. A magyar cégek leginkább a kieső jövedelem és a nyugdíj miatt aggódnak - derül ki Grupama és a Budapesti Corvinus egyetem közös kutatásából.

Hazánkban mintegy 230 ezer bejegyzett, működő 2-49 fős vállalkozásról tudunk. Az összes működő vállalkozás 99 százaléka a kis- és középvállalkozás. A szektorban dolgozik a  foglalkoztatottak 69 százaléka, és ez a szektor állítja elő a GDP 50 százaléját. Ugyancsak fontos adat, miszerint ezeknél a cégeknél van a teljes vállalkozói hitelállomány közel fele. Mindezek alapján elmondható, hogy a kkv-szektor egy rendkívül fontos piacot képvisel, kockázataival, biztosítási igényeivel kiemelten kell foglalkozn

A nemzetközi kitekintés, és a Groupama Garancia Biztosító hazai tapasztalatainak összegzése rávilágított arra a különbségre, miszerint míg Nyugat-Európában a kkv-szektor korábban felismerte a biztosítások kötésének fontosságát, és a biztosítótársaságok is nagyobb hagyománnyal, széleskörű kínálattal rendelkeznek a kisállalkozások szektor biztosítási igényeinek kielégítésében, addig Magyarországon zek a cégek elsősorban inkább csak az elemi károk, a betörés, a lopás és a felelősségi kockázatokat igyekeznek lefedni.

Testre szabható szolgáltatáscsomagok

Az online felmérés egyik legfontosabb megállapítása, miszerint a válaszadók a testre szabható szolgáltatáscsomagokat részesítik előnyben. A vállalkozás mérete szerint is jelentős változás van a kockázati attitűdben: minél nagyobb a vállalkozás, annál inkább igényli a testre szabott ajánlatokat.

A személyi kockázatok közül a baleseti sérülésektől tartanak leginkább

A felmérés felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a válaszadók a személyi kockázatok közül a baleseti sérülésektől tartanak leginkább.

A nyugdíjas évek biztonsága és a kieső jövedelem pótlása foglalkoztatja leginkább a vállalkozások vezetőit.

A kutatás további fontos megállapítása, hogy a vállalkozások vezetői közül a válaszadók 30 százaléka nagyon vagy meghatározó mértékben tart a nyugdíjas évektől. Közel 35 százalék azoknak a válaszadóknak az aránya, akiket kritikusan érintene egy időszakos jövedelemkiesés.

- A nagy cégek lesznek a válság nyertesei
- Csak nálunk pesszimisták a kkv-k 

További meglepő tanulság is kiolvasható volt a válaszokból: a szektor jórészt olyan biztosítási fedezeteket hiányol, mint pl. felelősség-, baleset-, táppénz-, építés-biztosítást, melyek a valóságban léteznek. Az eredmények meglepőek, hiszen a lenti táblázatban megemlített, hiányolt biztosítások nagy része a valóságban létezik.

 


* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?