OTP, Mol, MTelekom: Mit hoz Magyarországon a gyorsjelentési szezon? - Part 2
A nagyok közül elsőnek kedden a Richter hozta nyilvánosságra a második...
A nagyok közül elsőnek kedden a Richter hozta nyilvánosságra a második negyedéves eredményeit, őket szerdán követi a másik gyógyszeripari cég az Egis, majd csütörtökön a Magyar Telekom. Az OTP augusztus 14-én, a Mol augusztus 28-án közli az április-június közötti időszak számait. Az Ecoline kétrészes sorozatának első felvonásában a gyógyszergyártókkal foglalkoztunk, a második epizódban az OTP-vel, a Mollal valamint a Magyar Telekommal kapcsolatos várakozásokról olvashat.
OTP: Urbán már lelőtte a poént
Az OTP Bank augusztus 14-ei gyorsjelentése nagy valószínűség szerint nagyon komoly meglepetéseket már nem fog tartogatni a befektetők számára, lévén, hogy a hitelintézettől azóta távozó Urbán László vezérigazgató-helyettes nagyvonalakban már egy hónapja beszámolt az eredményekről – mondta Dobár Péter a CIB Bank részvényelemzője. A szakember jelezte: két igen fontos adat van az OTP szempontjából az adózott eredmény és a megképzett céltartalék, s Urbán László mindkettőről adott tájékoztatást.
A vezérhelyettes egy hónappal ezelőtt azt mondta: második félévben a társaság 40-50 milliárd forint közötti összeget különített el a rossz hitelekre, nagyjából annyit, mint a megelőző negyedévben. Ez azt jelenti, hogy bár a céltartalékképzés jóval több pénzt visz el, mint 2008 hasonló időszakában, jóval kevesebb, azonban mint az elmúlt év utolsó három hónapjában, amikor is majd 64 milliárd forinton tetőzött. Urbán emellett azt is jelezte, hogy az OTP minden bizonnyal tartani tudja 150 milliárd forintos adózott eredménycélját, s a második negyedévben hozni tudták a kitűzött 90-100 milliárd közötti üzemi eredményt is, sőt az előző negyedévben az üzemi szintű profit ennek a sávnak a felső határához volt közelebb.
Mol: tükör az első negyedévnek
A Mol második negyedéve az első tükörképe lehetett – véli Dobár Péter. Az év első három hónapját a társaság adózott soron masszív veszteséggel zárta, mivel a 67 milliárdos üzemi nyereséget messze túlkompenzáltra a főleg nem realizált tételekből összeálló pénzügyi veszteség. A CIB szakembere elmondta: miközben a második negyedév üzemi szinten jóval gyengébb lehetett az előzőnél, a forint erősödésének köszönhetően ezúttal egy viszonylag magas pénzügyi nyereség szerepelhet majd a Mol eredmény-kimutatásában, így a nettó eredmény is pozitív lesz.
Dobár Péter ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a Mol esetében a befektetők nem elsősorban az adózott sort fogják nézni, hiszen az árfolyamok hektikus mozgása miatt a pénzügyi eredmény jelentősege jóval kisebb. Inkább az üzemi eredmény alakulása lehet fontos, itt azonban könnyen elképzelhető, hogy minden üzletág alulteljesítette a megelőző három hónapot. A CIB elemzője elmondta: a feldolgozás-kereskedelem üzletág esetében a korábbinál alacsonyabb marginok, illetve a forint gyengülésének megállása, a kutatás-termelés divíziónál a forinthatás, valamint a bányajáradékok emelkedése miatt lehet kisebb a nyereség, míg a petrolkémiai üzletágat tervezett leállások sújtották a negyedév folyamán.
Hasonló véleményen van a Concorde is, amely szerint az üzemi eredmény 44 százalékkal, az EBITDA pedig 27 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az adózott eredmény ugyanakkor a pénzügyi eredménynek köszönhetően év/év alapon 33,4 százalékkal nő. (A külföldi devizában denominált hitelállomány - a forint erősödése miatt bekövetkezett - átértékelésén elért nem realizált nyereség a legfontosabb tétel, amely számítások szerint önmagában 122 milliárd forintot tesz ki.)
A Concorde a kitermelési üzletágtól a második negyedévben 16 milliárd forintos profitot vár, ennek teljesülése az előző év hasonló időszakához képest 48 százalékos csökkenést jelentene. A gázüzletág profitja ugyanakkor az előrejelzés szerint 28 százalékkal nőtt az április-júniusi időszakban, amiben az erőműveknek történő értékesítés növekedése, illetve egy korábban a downstream üzletágban kimutatott tétel áthelyezése játszott szerepet.
A petrolkémiai üzletág továbbra is gyenge gazdálkodási környezetben működik, itt a várakozás 8 milliárd forintos operatív veszteség. A Concorde a Mol részvényeit jelenleg nem tartja attraktívnak, az év végére vonatkozó fair érték várakozás 11 900 forint.
Magyar Telekom: nem fenyegeti veszély az osztalékszintet
Igen gyenge negyedévvel állhat elő a Magyar Telekom a Concorde elemzői szerint – az árbevétel éves szinten 7,2 százalékkal, az üzemi eredmény 16, az adózott eredmény pedig 17 százalékkal csökken éves szinten –, a szakértők azonban az év egészére is pesszimista elemzői környezet miatt azonban a jelenlegi árfolyamszintről nagy negatív reakcióra nem számítanak.
Az árbevétel 7,1 százalékos visszaesése sokkal kevésbé ijesztő, ha a tavalyi második negyedév egy egyszeri, 8,5 milliárd forintos tételét figyelmen kívül hagyjuk – az így „megmaradt” 2,3 százalékos a csökkenés nem lóg ki a nagy képből, figyelembe véve az év egészére prognosztizált 2,2 százalékos árbevétel-csökkenést.
A tripla csomag és a TV előfizetési ajánlatok a Concorde szerint elég kompetitívek ahhoz, hogy megtartsák, sőt bővítsék az előfizetői bázist, bár a hang alapú szolgáltatások visszaesésének ellensúlyozásához ez nem elég.
A nyomott környezetben a Magyar Telekom még mindig a 74 forintos osztalék és a régióban legnagyobb, az árbevétel 16 százalékát kitevő beruházási szint fölött termel készpénzt – emelik ki a Concorde elemzői, akik úgy vélik: az eddigi osztalékszintet nem fenyegeti veszély.
Bár a Concordnál optimistább képet fest, de visszaesést jósol a CIB is. Dobár Péter szerint a Magyar Telekom árbevétele 2,8 százalékkal maradhat el az egy évvel korábbitól, az első negyedévit pedig enyhén meg is haladhatja, miközben a működési eredmény 1,5 százalékkal nőhet, a tulajdonosoknak járó nyereség pedig 9,3 százalékkal csökkenhet. A második negyedévben éves összevetésben valószínűleg a Magyar Telekom összes üzletágának a bevétele esett, a legnagyobb zuhanás (7-9 százalékos) a CIB szerint a hangalapú kiskereskedelemben volt.
Ecoline