2009. június. 09. 15:42 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 09. 15:43 Vállalkozás

Mol: bólintottak a horvátok, megvan az INA

A cég tájékoztatása szerint a horvát versenyhivatal 2009.

A cég tájékoztatása szerint a horvát versenyhivatal 2009. június 9- én feltételesen jóváhagyta a MOL és a horvát kormány által 2009. január 30-án megkötött részvényesi megállapodás módosítását. Ezzel tulajdonképpen minden akadály elhárult a tranzakció elől, azt ugyanis az Európai Bizottság már 2009. május 18-án feltétel nélkül jóváhagyta. Az INA éves rendes közgyűlésére 2009. június 10-én kerül sor, ahol várhatóan megválasztják az új Felügyelő Bizottságot, amelybe részvényesi megállapodás módosítása szerint a MOL 5 főt delegál. A képviselők megválasztása után a MOL lesz a felelős az INA működtetéséért.

Ennek eredményeként az INA a MOL csoport beszámolójában teljes körűen konszolidálásra kerül várhatóan 2009. június 30-tól kezdődően. A MOL operatív irányítása alatt az INA üzleteinek jelentős fejlesztése, profitabilitásának és hatékonyságának javítása a cél, a két vállalat egymást kiegészítő, szomszédos piacokon elhelyezkedő eszközeinek összehangolt működtetéséből származó előnyök kölcsönös kiaknázása mellett.

Több kút, nagyobb készlet

Az INA upstream portfoliója több mint duplájára emeli a MOL bizonyított és valószínű készleteit, míg a szénhidrogén termelését 68 százalékkal növeli (2008-as adatok alapján). Az INA downstream eszközeivel a MOL finomítói kapacitása 40 százalékkal emelkedik, míg a töltőállomások száma közel másfélszeresére nő. A két vállalat együttes működtetése a MOL számára lehetőséget teremt egy nagyobb eszközportfolió optimalizálására, a mérethatékonyságból, a rugalmasabb működésből és a közös tudásból adódó előnyök kiaknázására – áll a magyar vállalat közleményében.

Háttér

Tavaly októberben a sikeres önkéntes nyilvános vételi ajánlat eredményeként a MOL az INA legnagyobb részvényesévé vált. Ezt követően január 30-án a MOL és - a horvát köztársaság képviseletében – a horvát kormány aláírták a részvényesi megállapodás módosítását, valamint egy gáz keretszerződést az INA gázkereskedelmi és földalatti gáztárolási tevékenységeinek leválasztásáról és értékesítéséről, és a horvát piac hosszú távú gázellátásáról és a szénhidrogén-termelés bányajáradékáról.

A Mol papírok emelkedéssel reagáltak a mai bejelntésre. Az olajipari cég részvényei reggel a tegnapi záróár körül mozogtak, azonban kora délután meredeken emelkedni kezdtek, s így már jó 3 százalékos pluszban, 13 400 forinton jár a kurzus.

Ecoline