2009. április. 30. 12:59 Utolsó frissítés: 2009. április. 30. 13:17 Vállalkozás

A munkajogász válaszol: tesztírás és elbocsátás

Több próbaidős időszakot is kérhetnek tőlem? Például, amikor visszatérek gyesről? A munkaszerződésem mellé automatikusan meg kell kapnom a munkakörömhöz tartozó feladatok leírását, vagy csak kérésre? Ha fizetett ünnepre esik pihenőnap, akkor jár-e helyette másik? Mit tehetek, ha nem szeretném aláírni a munkaadóm által módosított munkaszerződést? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Több próbaidős időszakot is kérhetnek tőlem, például, amikor visszatérek a gyesről?

Próbaidőt a felek csak a munkaszerződés megkötésekor köthetnek ki, legfeljebb három hónapos időszakra és csak egy alkalommal. Ha tehát a gyesről tér vissza a munkavállaló, és a régi (feltételezhetően határozatlan időre szóló) munkaszerződése „éled fel” újra, úgy próbaidő kikötésére nem kötelezhetik. 

Amikor a mostani cégemhez jöttem dolgozni, tartottak nekünk oktatást. Azóta eltelt másfél év. A munkámmal nincs gond, de most újra tesztet akarnak velünk kitöltetni; ha nem sikerül jól, elbocsáthatnak?

A munkáltató rendes felmondásában hivatkozhat a munkavállaló nem megfelelő munkavégzésére (munkavállaló képességeivel összefüggő felmondási indok) A munkáltató tehát rossz teszteredmény esetén is csak a munkavállaló nem megfelelő képességeire hivatkozással mondhatja fel rendes felmondással a munkaszerződést, azt azonban, hogy ez jogszerű, a munkáltatónak kell bizonyítania. Vagyis önmagában – azaz egyébként kifogástalan munkavégzés mellett – a rossz teszteredmény nem jelenti automatikusan azt, hogy a munkavállaló képességeivel és így a munkavégzésével gond lenne. Egy kizárólag a rossz teszteredményekre alapított rendes felmondás jogszerűsége igen kétséges.

Még több kérdés-választ olvashat az Adózónán!

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?