2009. április. 29. 09:33 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 29. 11:29 Vállalkozás

„Magyarországon a válság 2007-ben kezdődött” - Felvásárlástól tart a Richter

A magyar gyógyszeripar számára a válság 2007-ben kezdődött a...

A magyar gyógyszeripar számára a válság 2007-ben kezdődött a gyógyszer-gazdaságossági törvény életbe lépésével – kezdte beszédét Bogsch Erik a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója a társaság keddi éves rendes közgyűlésén utalva az elmúlt évek legnagyobb kihívását jelentő jogszabályra. 

A vezérigazgató elmondta: a vállalat igen nehéz éven van túl, hiszen a mostani gazdasági krízis – ha más szektoroknál kisebb mértékben is, de – a gyógyszeripart is sújtja, a Richter azonban 2008-ban a nehéz körülmények között is helyt állt. Hozzátette: a cég pénzügyi helyzete stabil, hitelei szinte egyáltalán nincsenek, így a stratégiai célkitűzések megvalósítását nem hiúsíthatják meg likviditási gondok.

Növekvő árbevétel majdnem mindenhol

A közgyűlés 47,93 százalékos részvétel mellett nagy többséggel elfogadta a társaság, illetve a csoport 2008-as teljesítményéről szóló vezérigazgatói beszámolót, s jóváhagyták az igazgatóság által javasolt részvényenként 590 forintos osztalékot is.

A Richter tavaly 236,52 milliárd forintos konszolidált árbevételt ért el, ami 5,6 százalékos növekedést jelent az egy esztendővel korábbihoz képest. A vállalat legtöbb piacán növelni tudta forgalmát, csökkent azonban az értékesítés hazánkban, illetve a cég legnagyobb nemzeti piacának számító Oroszországban is. 

A belföldi árbevétel 35,6 százalékos visszaeséséhez nagyban hozzájárult a vállalat Medimpex Gyógyszer-nagykereskedelmi Zrt.-ben birtokolt 50 százalékos részesedésének eladása, ennek eredményeként ugyanis az említett cég kikerült a konszolidációs körből. A tranzakció hatását mutatja, hogy ha a gyógyszergyártási szegmenst nézzük, úgy már jóval kisebb mértékű, csak 5,6 százalékos volt a 2008-as magyarországi visszaesés. 

Az oroszországi enyhe (2,2 százalékos) forgalomcsökkenést a helyi nagykereskedők készletgazdálkodásával magyarázta Bogsch Erik: míg 2007-ben jelentős készleteket halmoztak fel a helyi partnerek, tavaly ezeket fokozatosan leépítették.

Jól teljesített ugyanakkor többi exportpiacán a Richter. Lengyelországban, az Egyesült Államokban, Ukrajnában és Németországban is kétszámjegyű bővülésről számolhattak be, így nem csoda, hogy 2008-ban is a kivitel húzta az előző évi szint fölé az árbevételt: a teljes exportértékesítés ezúttal 7,5 százalékkal nőtt.

Nyereség és osztalék

Bár üzemi szinten majd hat százalékkal csökkent a Richter eredménye az elmúlt évben, a pénzügyi soron elkönyvelt 8,4 milliárdos többletnek köszönhetően az adózott nyereség 24 százalékkal megugrott, s így tavaly már meghaladta a 41,57 milliárd forintot. 

Ebből az összegből a közgyűlés keddi döntése értelmében közel 11 milliárd – rézvényenként 590 - forintot fizetnek ki osztalékként, ami 31 százalékos növekedést jelent az egy esztendővel korábbihoz képest.

Felvásárlástól tartanak

A közgyűlés legérdekesebb napirendi pontja egyértelműen az alapszabály módosítása volt az igazgatóság kezdeményezésére ugyanis a részvényesek több olyan változtatást is megszavaztak, amely egy esetleges felvásárlási kísérlet esetén nagyobb mozgásteret biztosít, és hatékonyabb védekezést tesz lehetővé a cégvezetés számára. Igaz ezen kezdeményezéseknél már megosztottabbak voltak a tulajdonosok, szinte minden módosítást 76 százalékos többséggel, 21 százalékot meghaladó nem szavazattal hagytak csak jóvá.

Mindesetre a közgyűlés megerősítette az úgynevezett 25 százalékos szavazati korlátot, amelynek értelmében a jövőben 25 százalék fölötti szavazati jogával egy részvényes vagy részvényesi csoport sem élhet, függetlenül attól, hogy a papírok mekkora hányada van a tulajdonában. 

Az intézkedés – amit egyébként a társasági törvény 2007. novemberi módosítása tesz lehetővé – hasonló ahhoz, amellyel a Molnak két éve sikerült elhárítania az OMV felvásárlási kísérletét, a különbség mindössze annyi, hogy az olajipari cégnél a szavazati korlátot 10 százaléknál húzták meg.

Hasonlóan egy akvizíciós kísérlet elleni hatékonyabb védekezés lehetőségének megteremtése érdekében fogadták el a részvényesek azokat a határozatokat, amelyek bizonyos felvásárlással kapcsolatos lépéseket a közgyűlés hatásköréből az igazgatóság hatáskörébe helyeztek át. 

Ezek értelmében a jövőben a vállalat vezetése dönt a saját részvényre kapott nyilvános vételi ajánlat elfogadásáról, illetve egy nyilvános vételi ajánlat megzavarására hozandó lépésekről is.

Ősszel lejár az öt éves kötvény

A módosítások időzítése nem véletlen, hiszen az idén nyár végén jár le a magyar állam által kibocsátott úgynevezett átcserélhető kötvények öt éves futamideje. (Az ÁPV Rt. még 2004-ben határozott úgy, hogy nem közvetlenül értékesíti a Richterben meglévő 25 százalékos részesedését, hanem átcserélhető kötvényeket bocsát ki, így bár a pakettért járó pénz már akkor befolyt, az állam még 5 évig gyakorolhatta tulajdonosi jogait). 

A lejáratot követően, idén augusztusban azonban a kötvények tulajdonosai részvényre cserélhetik értékpapírjaikat, hacsak az állam a kötvények visszavásárlásáról nem dönt. Amennyiben a kormány nem veszi vissza a 25 százalékos csomagot, azt – részben vagy egészben - könnyen egy szakmai befektető szerezheti meg, ami megteremtené egy felvásárlási kísérlet lehetőségét.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.