2009. február. 27. 16:05 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 27. 16:14 Vállalkozás

Ahol már 2009-ben olcsóbban fűthetnek - kezdi a fúrásokat a PE

Napokon belül megkezdi a fúrási munkákat 350 milliós eurós projektsorozata...

Napokon belül megkezdi a fúrási munkákat 350 milliós eurós projektsorozata első helyszínén, Szentlőrinciben a PannErgy (PE) – közölte az Ecoline-nal Gyimóthy Dénes a társaság vezérigazgatója. Az elképzelések szerint a településen egy a térség hőellátására alkalmas geotermikus erőművet építenek, amelynek kivitelezési munkálatai a vezérigazgató tájékoztatása szerint április-májusban indulhatnak, s ha minden a terv szerint halad, a létesítmény még ebben az esztendőben, a fűtési szezont érintően elkészül.

Gyimóthy Dénes jelezte: az előzetes földtani vizsgálatok alapján a szentlőrinci fúrás esetében két verzió képzelhető el. Vagy nagyjából 1200 méteres mélységben találnak 65 fok körüli vizet, ami rendkívül alacsony fúrási költségeket tenne lehetővé, vagy 1700 méteren 90 fokosat. Amennyiben a vállalat tudja tartani a most vázolt ütemtervet, akkor 2009 végén a város távfűtéses lakásait már a geotermikus erőmű szolgálhatja ki. A PannErgy vezetése korábban többször kiemelte: a geotermikus energia amellett, hogy jóval környezetkímélőbb, mint a hagyományos megoldás, kisebb, és sokkal kiszámíthatóbb kiadásokat jelent a távfűtéses háztartások számára, mint a gáz alapú technológia.

Az idén még két fúrás

A PE elődje, a Pannonplast 2007 őszén jelentette be, hogy a műanyagiparról áttér az energiaszektorra, s geotermikus erőművek építésébe kezd. Az akkori tervek szerint az új stratégia keretében 20 ilyen létesítményt húztak volna fel országszerte öt esztendő alatt, mintegy 350 millió euróból. Azóta azonban kiderült, hogy a magas energiaárak, illetve kedvező konstrukció miatt az önkormányzatok komoly érdeklődést mutatnak a projektek iránt, így a társaság mostanáig már mintegy 30 szerződést kötött. Az erőműveket projektcégek építik meg, amelyekben a PannErgynek 90 százalékos, a helyi önkormányzatoknak pedig 10 százalékos részesedése lesz.

Gyimóthy Dénes elmondta: a szűk keresztmetszetet a fúrókapacitás jelenti, ez határozza meg a projektek ütemét. Jelenleg a vállalatnak egy fúró áll rendelkezésre, de heteken belül megérkezhet még kettő, amelyek már úton vannak. A vezérigazgató jelezte: ha a berendezések megérkeznek, akkor még ebben az évben legalább további két helyen kezdhet fúrásokat a PE. A két kiszemelt település Tamási és Csurgó, ezekben a városokban azonban előreláthatólag csak jövőre készülnek el az erőművek.

A válságot érzik

Gyimóthy Dénes honlapunknak elmondta: természetesen a válságot a PannErgy is érzi, azonban a krízis miatt a vállalat nem írta át számottevően a terveit, igaz a megváltozott környezet kicsit módosítja a projektek megvalósulásának sorrendjét. A lassabb, megfontoltabb kivitelezés mellett a válság két ponton befolyásolta a PE elképzeléseit: egyrészt a úgy döntöttek, hogy késleltetik a villamos energia előállítására is alkalmas erőművek építését, s eleinte csak hőpiacokra koncentrálnak, másrészt változtattak a finanszírozási elképzeléseken is.

A társaság az eredeti tervek szerint a beruházások 20 százalékát saját forrásból, 30 százalékot a kereskedelmi bankoktól kapott hitelekből finanszírozta volna, míg a maradék 50 százalék egyéb nem kereskedelmi pénzintézetektől származott volna. Gyimóthy Dénes azonban most az jelezte: a hitelezési tevékenységüket az elmúlt hónapokban igencsak visszafogó kereskedelmi bankok forrásait vélhetően nem fogják igénybe venni, hanem a projekteket a korábbinál tervezettnél nagyobb arányú EU-s és állami támogatással, illetve önrészből finanszírozzák. Nagyobb súllyal számítanak a nem kereskedelmi bankokra is, amelyek közül a vezérigazgató az Európai Beruházási Bankot (EIB) emelte ki. 

Jandó Zoltán

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.