2009. február. 02. 07:20 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 02. 10:17 Vállalkozás

Hol van már a nyári olajár? Megzuhant az olajprofit

A világ vezető olajtársaságainak árbevétele kivétel nélkül...

A világ vezető olajtársaságainak árbevétele kivétel nélkül visszaesett a tavalyi negyedik negyedévben. Ennek első számú oka az olaj árának drámai csökkenése.

Olcsóbb a fekete arany

A 2008. júliusi, hordónként 147,27 dolláros történelmi csúcsról az olajár az év végéig szinte folyamatosan csökkent; december 19-én 32,40 dolláros, négy éves mélypontra süllyedt. A negyedik negyedévben az USA határidős piacain átlagosan 58 százalékos volt az árcsökkenés, ez 1983 óta a legnagyobb esés.

Az olaj ára 2009. január utolsó napjaira 41 dollár fölé emelkedett – az USA gazdasági minisztériuma által közzétett adat, amely szerint a világ legnagyobb gazdasága a tavaly október-decemberi időszakban az elemzők pesszimista varázsgömbjének 5,5 százalékos konszenzusától jóval elmaradó mértékben, mindössze 3,8 százalékkal zsugorodott, a fekete arany árának közel öt százalékos emelkedését váltotta ki.

Az elemzők a következő hetekben további emelkedésre számítanak, mivel az OPEC bejelentette: a kereslet visszaesése miatt csökkenteni fogja a kitermelést.

Adózott eredmény, 4. negyedév (milliárd dollár)

2007

2008

Exxon Mobil

11,7

7,8

Chevron

4,9

4,9

Shell

8,5

-2,8

ConocoPhillips

4,4

-31,8

Exxon Mobil: királyi eredmények

A világ legnagyobb tőzsdei értékű társaságának, az egyesült államokbeli Exxon Mobilnak a tavalyi negyedik negyedévben meg kellett elégednie az egy évvel korábbitól 33 százalékkal elmaradó, 8,82 milliárd dolláros adózott eredménnyel. A történetét John D. Rockefeller 19. században alapított Standard Oil Trustjától számító társaság negyedéves árbevétele is elmarad már az éves magyar GDP-től: 2008 utolsó három hónapjában „mindössze” 84,7 milliárd dollár volt a forgalom.

Az immár negyedik éve pozícióban lévő Rex Tillerson vezérigazgató ugyanakkor nem kíván a fékre lépni: az Exxon Mobil az idén 30 milliárd dolláros tőkebefektetést tervez, mintegy ötmilliárd dollárral többet, mint tavaly. Van miből: a társaság az ágazat legnagyobb készpénztartalékával rendelkezik. Egy hordó olaj feltárási és kitermelési költsége az Exxonnnál 9,2 dollár – összehasonlításképpen: a globális top 10-es iparági átlag 26,7 dollár felett van.

Chevron: tartja az ütemet

Az USA második számú olajcége, a Chevron tavaly az argentín GDP-t (is) meghaladó, 273 milliárd dolláros árbevétel mellett közel 24 milliárd dolláros adózott eredményt könyvelt el. A negyedik negyedévben ugyan „mindössze” 4,9 milliárd dollár volt a profit – de ez is meghaladta az elemzői várakozásokat.

A Chevron 2009-ben közel 23 milliárd dollárt fordít fejlesztésre, ez a tétel nagyjából megfelel a 2008 évinek.

Árbevétel, 4. negyedév (milliárd dollár)

2007

2008

Exxon Mobil

116

84,7

Chevron

61,1

45,2

Shell

106,7

81,1

ConocoPhillips

52,9

44,5

ConocoPhillips: rekord, de szeretnék felejteni

Története legnagyobb, 31,8 milliárd dolláros veszteségével zárta 2008. negyedik negyedévét a harmadik legnagyobb egyesült államokbeli olajtársaság, a ConocoPhillips. A mínuszért egyebek mellett az okolható, hogy a cég az alacsonyabb olajárak miatt több érdekeltségének – így az orosz Lukoil-belinek – is kénytelen volt csökkenteni az értékét.

A cégvezetés az idén lassabb tempót diktál: a gyorsjelentés nyilvánosságra hozatalával egy időben négy százalékos leépítést jelentette be, és közölte: az idei beruházások összértéke 12,5 milliárd dollárral elmarad az egy évvel korábbitól.

Royal Dutch Shell: volt már jobb...

A legnagyobb európai olajtársaság, a Royal Dutch Shell a tavalyi negyedik negyedévet tíz éve nem látott mértékű, 2,8 milliárd dolláros veszteséggel zárta. A tőzsde mégis pozitívan reagált, mindenekelőtt annak köszönhetően, hogy Jeroen van der Veer vezérigazgató versenyképes és progresszív osztalékot helyezett kilátásba.

Azt, hogy a Shellnél – amelynek részvényárfolyama tavaly mindössze 15 százalékkal csökkent – nincs különösebb baj, az is jelzi, hogy az idén is 31-32 milliárd dollár értékű beruházást tervez a társaság.

Tovább is lesz...

A második számú európai olajcég, az egyesült királyságbeli BP kedden teszi közzé negyedéves gyorsjelentését.

Kelet-Közép-Európa legnagyobb olajtársasága, a Molt – manapság kissé távolabbról, de még mindig – vigyázó szemmel kísérő OMV részvényárfolyama a múlt héten két hónapos csúcsra emelkedett, miután a Merrill Lynch ágazati átlagot felülmúló eredménynövekedésre hivatkozva vételre ajánlotta a cég papírjait.

A horvát INA operatív irányítását a múlt pénteken átvevő Mol számára feladta a leckét régiós versenytársa...

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.