Bankgarancia helyett pályázati kezességvállalás a nyerteseknek
A vissza nem térítendő gazdaságfejlesztési támogatást elnyert vállalkozások számára több szempontból is kedvező lehet, ha bankgarancia helyett garanciaszervezet kezességvállalásával teljesítik pályázati biztosítéki kötelezettségeiket. A vállalkozásoknak a pályázati kezességvállaláshoz nem szükséges fedezetet állítaniuk, így a biztosítékként lekötött ingatlan, készpénz vagy hitelkeret felszabadítható és további forrás bevonására használható fel.
Egyre több vállalkozást érintenek közvetlenül a pénzügyi válság kedvezőtlen hatásai. A kisvállalkozások azt tapasztalják, hogy a korábbiakhoz képest a banki finanszírozás magasabb költségek mellett és kisebb mértékben elérhető, ráadásul a pénzintézetek kockázataik csökkentése érdekében a korábban biztosnak tűnő hitelkereteket csökkentik vagy azok fenntartásához további fedezeteket kérnek a vállalkozásoktól. Ebben a helyzetben minden lehetőséget meg kell ragadniuk, amelyekkel a finanszírozási feszültségek csökkenthetőek, forrásbevonási képességeik javíthatóak. Egy ilyen lehetőség a vissza nem térítendő EU-s támogatások lehívásához igénybe vett pályázati biztosíték egyik formájának megválasztása, illetve a korábbi, költségesebb vagy fedezetet igénylő biztosíték cseréje - áll a Start Tőgerancia közleményében.
Mint ismeretes a vissza nem térítendő EU-s támogatások lehívásához a vállalkozásoknak 10 millió forint feletti támogatás esetében pályázati biztosítékot kell adniuk a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, mint kedvezményezett javára. Amennyiben a támogatást elnyert vállalkozás nem teljesíti a támogatási szerződésben vállalt feltételeket az NFÜ visszakövetelheti a támogatást a pályázati biztosíték igénybevételével. 50 millió forint feletti támogatás esetén három évre – az úgynevezett fenntartási időszakra - az elnyert támogatás 50 százalékának megfelelő értékű pályázati biztosítékot kell állítaniuk a cégeknek.
Az NFÜ pályázati biztosítékként ingatlan jelzálogjogot, bankgaranciát vagy garanciaszervezet, illetve biztosító társaság kezességvállalását fogadja el. A garanciaszervezet kezességvállalása a bankgaranciával azonos költségszinten, ugyanakkor fedezet nélkül vehető igénybe, míg az ingatlan jelzálogjog a legolcsóbb megoldás, de csökkenti a vállalkozás hitelfelvételi lehetőségeit. A pénzintézetek sok esetben a hitelkeret terhére vállalnak garanciát, ami csökkenti a vállalkozások forgóeszköz-finanszírozási vagy fejlesztési célú hitelforrásait. Azoknak a vállalkozásoknak, akik további banki forrás bevonását tervezik, célszerűbb garanciaszervezet kezességvállalásával teljesíteniük pályázati biztosítéki kötelezettségeiket.
Amennyiben egy támogatást elnyert vállalkozás ingatlan jelzáloggal vagy bankgaranciával teljesítette biztosítéki kötelezettségét, lehetőség van annak utólagos lecserélésére, kiváltására garanciaszervezet kezességvállalásával. A biztosítékcserét a vállalkozások a GVOP-s és GOP-os pályázatok lebonyolításával megbízott közreműködő szervezetnél, a MAG Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt-nél kezdeményezhetik, aki az új biztosíték benyújtását követően a jelzálogjogot törölteti vagy a korábbi bankgaranciát visszaküldi a támogatást elnyert vállalkozás részére. Ily módon további forrásbevonáshoz szükséges fedezetek szabadíthatóak fel.