2008. november. 03. 09:43 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 03. 11:10 Vállalkozás

Elmarad az Armageddon? Mi várható a a globális és a hazai reklámpiacon?

 "Az egyre bizonytalanabb üzleti környezet hatása a szektorunkra egyelőre nem teljesen...

 "Az egyre bizonytalanabb üzleti környezet hatása a szektorunkra egyelőre nem teljesen egyértelmű, és kockázatot jelent az általunk kitűzött célok elérést illetően" - valószínűleg jó néhány kollégája véleményét összegezte így Michael Roth., az Interpublic elnök-vezérigazgatója.

Interpublic: a marketingkiadások csökkentése várható

A világ egyik legnagyobb reklámügynökség-hálózatát működtető társaság az október 28-án kiadott harmadik negyedéves jelentésében figyelmeztet: az utóbbi hetekben eszkalálódó válság egyik közvetlen hatása várhatóan a marketingkiadások globális csökkenése lesz, ami várhatóan már az idei negyedik negyedévben is éreztetni fogja a hatását.

Michael Roth

Az Interpublic egyelőre nem panaszkodhat: a társaság a harmadik negyedévben az egy évvel korábbit 11,5 százalékkal meghaladó, 1,74 milliárd dolláros árbevételt ért el, az adózott eredmény pedig - az egy évvel korábbi, 21,9 millió dolláros veszteség után - 45,7 millió dollár volt.

A társaság a harmadik negyedévben - egyéb, többek között egyesült államokbeli és francia társaságok mellett - egy teljes körű marketingszolgáltatásokra szakosodott közel-keleti cég megvásárlásával erősített.

WPP: Nem lesz Armegeddon

"Bármi legyen is a helyzet, kicsi az esélye, hogy költségvetésünk a részvényárfolyamok jelenlegi zuhanása alapján jósolt Armageddont fogja tükrözni - idézi az egyesült királyságbeli WPP október 30-án közzétett harmadik negyedéves gyorsjelentése Sir Martin Sorrell vezérigazgatót.  A jelentés kiemeli: az elemzők egyik - igaz, a kisebb - része arra számít, hogy a pénzügyi szféra 2009 közepére, a reálgazdaság pedig 2010-re kilábal a válságból. A társaság mindazonáltal úgy látja: a bevételek növekedése "visszafogottabb lesz" és - 2008-hoz hasonlóan - 2009-ben is komoly földrajzi eltéréseket mutat majd.

(Sir Martin a Financial Timesnak nyilatkozva elmondta: a hirdetési felületek a televíziókban és a napilapokban már most "kezdenek olcsónak tűnni". )

A WPP árbevétele a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest 16,2 százalékkal, 1,719 milliárd fontra nőtt - konstans árfolyamon számítva a bővülés "mindössze" hat százalék volt, döntően amiatt, hogy bankközi devizapiacon a font pozíciója jelentősen gyengült az euróval és a dollárral szemben. Ázsia csendes-óceáni térségében, Latin-Amerikában, Afrikában és a Közel-Keleten a társaság - konstans árfolyamon számítva - 16,5 százalékos forgalomnövekedést könyvelt el, a kontinentális Európában ez a mutató 7,2 százalék (Közép- és Kelet-Európában ezen belül 16,3 százalék), az Egyesült Királyságban 2,9 százalékos volt.

Omnicom: Részletes hitelkép

Az Omnicom Group Inc. a harmadik negyedéves eredményeit összesítő 31 oldalas prezentációjában hét oldal foglalkozik a társaság hiteleivel és likviditásával. (A jelentősebb összegeket hitelező 32 bank, illetve az általuk nyújtott hitel nagyságát "hitel-világtérképen" mutatják be.)

A harmadik negyedévi eredményekre mindazonáltal nem lehet különösebb panasz: az árbevétel éves összevetésben 6,9 százalékkal, 3,316 milliárd dollárra, az adózott eredmény 5,6 százalékkal, 214 millió dollárra emelkedett.

Az árbevétel több mint felét továbbra is a világ legnagyobb reklámpiacán, az USÁ-ban könyvelték el. A változás irányát jelzi ugyanakkor a negyedév egyik legnagyobb akvizíciója: a DDB 48 százalékos részesedést vásárol t a TN Holdingsban, az egyik vezető egyiptomi marketing és kommunikációs társaság, a Tarek Nour holdingcégében.

Publicis: Lassulás várható 2009-ben

Komoly kihívásokat támasztó negyedik negyedévet, jövőre pedig lassuló növekedést jelzett előre Maurice Lvy, a francia Publicis elnöl-vezérigazgatója. A szakember szerint a világ második legnagyobb reklámpiacán, az Egyesült Királyságban 2010-ig egyáltalán nem várható növekedés.

Maurice Levy

A társaság a harmadik negyedévben 1,105 milliárd eurós árbevételt ért el, ami valamivel elmarad az egy évvel korábbi 1,122 milliárdtól. Kínában, Indiában és Oroszországban az organikus növekedés meghaladta a 21 százalékot, emellett Brazilia, Argentína és a Közel-Kelet reklámpiaca mutatott bőven a globális átlag feletti növekedést.

A Publicis jelezte: földrajzi tekintetben természetesen a leggyorsabb növekedést mutató (az árbevételnek egyelőre csupán a töredékét szállító) piacokon, az ágazatok közül pedig a digitlis média területén kíván erősíteni. Emellett kiemelte: a jövőben is folytatja a szigorú költségellenőrzést.

Aegis: Csökkenő előrejelzések

Az Aegis a harmadik negyedévről konkrét adatokat nem közölt - annyit azonban elárult az egyesült királyságbeli társaság, hogy az év első kilenc hónapjában árbevétele 20,8 százalékkal nőtt. Az amerikai és az európai piac lassulását az Aegis a feltörekvő piacokon igyekszik ellensúlyozni, amelyeken árbevételének immár közel 23 százalékát realizálja,

Az Aegis a január-szeptemberi időszakban 18 cég akvizícióját fejezte be, közülük négyét a harmadik negyedévben.

A jövőképet illetően magukért beszélnek a társaság által kiadott előrejelzések változásai. A Carat például, amely a globális reklámpiacon márciusban még 6,0 százalékos növekedést jósolt, a nyár végén - de még a "sajnálatos októberi események" előtt már csak 4,9 százalékos bővülést prognosztizált. A Synovate a piackutatásra vonatkozó globális árbevételnövekedés prognózisát - szintén még a nyár folyamán - egy százalékponttal, 5,1 százalékra rontotta.

És nálunk? Csak a bizonytalanság biztos?

A helyzet fokozódása óta a fő piaci szereplők nem adtak ki új előrejelzést, és a korábbit sem módosították. Ami biztosnak tűnik, az a bizonytalanság. Több szektorban feltehetően - rövid, vagy középtávon legalábbis - a marketingköltségek emelkedésére számíthatunk.

A bankok például a néhány hónappal (vagy héttel) korábbi hitelhirdetéseiket "szélsebesen" betéthirdetésekre cserélték. (A reagálás gyorsaságát jelzi, hogy a rendkívüli kamatemelés után még hosszú napokig bőven 10 százalék alatti "akciós" hitelekkel volt tele a média.) Másrészt, egyre több cégtől várható "bizalomerősítő" jellegű üzenet. Nem okoz majd különösebb meglepetést, ha a válságkommunikációban az elmúlt hetekben meglehetősen gyatrán teljesítő bankok sorra bombázzák majd a jobb sorsra érdemes nagyérdeműt a "mi már "x" éve itt vagyunk, elkötelezetten stb. stb." jellegű üzenetekkel.

Az autógyártók-, illetve kereskedők is várhatóan kénytelenek lesznek nagy levegőt véve a zsebük mélyére nyúlni - vagy komolyabb hitelt felvenni - a marketingkiadások növelése érdekében. A kereslet ugyanis nálunk is visszaesik, a kevesebb potenciális vevőért pedig ádázabb harc várható.

A kiskereskedelemben szinte minden, a válságtól érintett országban az alacsony árakkal működő diszkontláncok előretörésére számítanak. A változás egyik nyertese éppen a reklámpiac: neki fütyölnek majd nemcsak az új trónkövetelők, de a felsőbb árkategóriában működő, a pozíciójukat várhatóan körömszakadtukig védő versenytársak is.

Lesz nyilvánvalóan több olyan társaság is, amelynek anyagi helyzete lehetővé teszi, hogy most előretörve elegyet tegyen a "nem elég erősnek lenni, annak is kell látszani" imperatívusznak. Több ágazatban előfordulhat, hogy a vezető hirdetők rangsorában komoly változás történik.